• 2014-12-11

Fińskie kino w Warszawie

Kino Muranów  w Warszawie razem z Ambasadą Finlandii zaprasza na kolejną edycję Przeglądu Filmów Fińskich, podczas której zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje fińskiej kinematografii. Wydarzenie odbędzie się od 12 do 14 grudnia.

„Praktykant”, reż. Ulrika Bengts (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Praktykant”, reż. Ulrika Bengts (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd rozpocznie się pokazem filmu Emigrant z żelkowej malinowej łódki, reżyserii Leifa Lindbloma. Główny bohater filmu Mikko Virtanen czuję się transemigrantem. Urodzony w Filnlandii, a czujący się Szwedem. W czasie rejsu statkiem do Sztokholmu, spotyka Szweda, który gotów jest zamienić się z Mikko na swoją tożsamość.

Kolejnym obrazem pokazywanym w trakcie przeglądu jest film Dwa domy w reż. Klausa Härö. Jest to opowieść o kochającym się małżeństwie, które zmuszone jest pracować w oddalonych od siebie miejscowościach. Film opowiada o miłości, poświęceniu, ale również stawia pytanie Czy wartą być razem za wszelką cenne?

Film Praktykant w reżyserii Ulrika Bengts przenosi nas do roku 1939 na odizolowaną od reszty świata wyspę. Bohaterem filmu jest Karl który przybywa na wyspę by zostać asystentem latarnika. Jako wychowanek sierocińca, stara się znaleźć swoje miejsce w rodzinie latarnika. Wkrótce chłopiec odkrywa skrzętnie skrywana przez nich tajemnice. Film w 2013 roku był fińskim kandydatem do Oscara.

Nie, dziękuję, w reżyserii Samuli Valkama to szalona komedia z wątkiem miłosnych i seksualnym w tle. Opowiada o małżeństwie z długoletnim stażem w którym wygasła namiętność. Bohaterka filmu Helii, stara się to zmienić, lecz jej mąż bardziej zainteresowany jest grami komputerowymi niż nią. Jednak w życiu Helii pojawia się młodszy mężczyzna.

Przegląd Filmów Fińskich
d 12 do 14 grudnia 2014 roku
Kino Muranów w Warszawie

Dodaj komentarz