Wystawa Wojciech Jakubowski – rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne

Od 28 listopada do 29 marca w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu można oglądać wystawę Wojciech Jakubowski – rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne.

„Wojciech Jakubowski – rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne” wystawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wojciech Jakubowski – rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne” wystawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja została zorganizowana w ramach cyklu prezentacji wybitnych osobowości artystycznych związanych z Toruniem i zasłużonych dla lokalnego środowiska kulturalnego i naukowego.

Wojciech Jakubowski zajmuje bardzo ważną pozycję w sztuce Torunia drugiej połowy XX wieku. Jest jednym z pierwszych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, niedościgłym mistrzem wykonywanych w miedziorycie ekslibrisów.

Był wykładowcą w Katedrze Grafiki UMK i jednym z głównych filarów środowiska artystycznego miasta. W późniejszych latach artysta zamieszkał w Gdyni. W 1963 roku wraz z ówczesnym dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku, Henrykiem Raczyniewskim, zainicjował i zorganizował pierwszą z wystaw popularyzujących ekslibris, która w krótkim czasie dzięki pozycji artystycznej Jakubowskiego i jego szerokim kontaktom w świecie przerodziła się w prestiżowe, odbywające się do dziś Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego.

Na wystawie zobaczymy pełen wachlarz prac Wojciecha Jakubowskiego, począwszy od wczesnych drzeworytów i pierwszych miedziorytów powstałych na początku jego kariery artystycznej, a skończywszy na ekslibrisach z 2013 roku. Artystę uważa się powszechnie za mistrza miedziorytu. Jego głównym osiągnięciem jest ponad 1000 ekslibrisów, wydanych w 21 tekach (lata 1954–2012) i drukach bibliofilskich (lata 1968–2013), inicjowanych przez miłośników jego twórczości. Oprócz ekslibrisów i grafik okolicznościowych na wystawie będzie można zobaczyć grafiki większych formatów, głównie suche igły, jakie artysta tworzył w latach 60., a także rysunki ołówkiem z lat 80. Wojciech Jakubowski znany jest również jako autor niezwykłych prac z bursztynu i srebra, tworzonych w latach 70. i 80. Te formy artystyczne i kunsztowną biżuterię także będzie można zobaczyć na wystawie. Prace artysty znajdują się w wielu prestiżowych zbiorach publicznych i prywatnych, a kolekcjonerzy szczególnie o nie zabiegają.

Wojciech Jakubowski – rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne – wystawa
28 listopada 2014 roku – 29 marca 2015 roku
Muzeum Okręgowe
Ratusz Staromiejski
Toruń

Dodaj komentarz