moja POLSKA podróż Andrzeja Kaliny

12 grudnia o godz. 18.00 w białostockim Ratuszu odbędzie się otwarcie wystawy moja POLSKA podróż autorstwa Andrzeja Kaliny. Wernisaż łączy w sobie dwa ważne komponenty stygmatyzujące całą jego twórczość. Z jednej strony nawiązuje do tzw. sztuki zaangażowanej, czy specyficznego ekspresjonizmu społecznego, uprawianego przez autora od czasów studiów, z drugiej – do rzeczywistej i symbolicznej jego podróży przez życie.

Andrzej Kalina „Z cyklu Wieża Babel" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Kalina „Z cyklu Wieża Babel" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa odsłania całą, specyficzną ikonografią (skrótową formę znaku, gestu, symbolu np. flaga, krzyż, znak Victorii, chleb, sznury, kajdany, czerwona mucha, orzełek w koronie), którą Kalina posługuje się od prawie 35 lat. Także charakterystyczne środki, po które niejednokrotnie sięga jak: groteska, przerysowanie, deformacja, metafora próbując nimi dookreślić ducha współczesności, kondycję psychiczną i moralną człowieka, wyrazić dramaty i szczęścia Polaka. To, że w pracach zawsze bardzo istotna jest treść oraz zespolona z nią, odpowiednio dobrana dla jej uwypuklenia, forma. Wykorzystywany materiał nasuwa skojarzenia: gips mówi o kruchości i przemijaniu, PCV o zadeptywaniu autorytetów, folia – o transparentności ideałów, deformacji i ulotności. Nieprzypadkowe jest również użycie barw naznaczonych symboliczną wymową (biel, czerwień, błękit).

Pomimo wypowiedzi zapisanych w bardzo różnorodnych mediach, poruszaniu przez autora bardzo szerokiego wachlarza tematów i problemów, prezentacja jest niezwykle spójna. Przybliża ważne dla autora momenty kształtowania sie jego tożsamości i postawy artystycznej. Czytamy z niej jak z księgi – artystyczny i duchowy klimat, który towarzyszył Kalinie na różnych etapach jego życia i twórczości – atmosferę domu rodzinnego, z którego wyniósł – wychowanie w duchu wartości patriotycznych, narodowych, prawdy, poszanowania polskiej historii; wspomnienie czasu studiów; ważne osobowości i autorytety zarówno profesorów, brata Jerzego, jak i twórców sztuk pięknych, filmu, teatru; nurtujące twórcę współcześnie problemy, czy bolączki.

Andrzej Kalina (ur. 1952), absolwent  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni grafiki warsztatowej prof. Andrzeja Rudzińskiego w 1980 roku. Od 1976 roku związany z działalnością Grupy Warsztat. Jest wykładowcą na wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Uprawia grafikę, rysunek, sztukę akcji i sztukę książki. W latach 1979-2014 – 57 wystaw indywidualnych oraz udział w 465 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

moja POLSKA podróż
Autor: Andrzej Kalina
Od 12 grudnia 2014 roku do końca lutego 2015 roku
Ratusz w Białymstoku

Dodaj komentarz