• 2014-12-10

Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie

14 grudnia o godz. 18.00 w warszawskim Kinie Iluzjon odbędzie się pokaz filmów przedwojennych – Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie. Są to specjalne seanse filmów, w których wracamy do tego, co w polskim kinie najlepsze. Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy – a wszystko to w nowej, cyfrowej jakości.

Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kinie Iluzjon będą wyświetlane, zupełnie premierowo, największe przeboje kinowe lat 30. W kolejce czeka aż czternaście propozycji, które co miesiąc zagoszczą na dużym i małym ekranie. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych. Publiczność będzie miała zatem okazję poznania kina międzywojnia w dużo lepszej niż dotąd jakości, a do tego uzupełnione o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.

Cykl rozpocznie się komedią Jadzia z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie zobaczymy również najpopularniejszych aktorów tamtego okresu, m.in. Mieczysławę Ćwiklińską i Aleksandra Żabczyńskiego. Jadzia zyskała znacznie lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz aż 13 minut nieznanego dotąd materiału filmowego.

Wśród odrestaurowanych cyfrowo premier widzowie zobaczą także m.in. filmy:  ABC miłości – dotychczas znane były jedynie jego obszerne fragmenty. Rekonstrukcji dokonano na podstawie dwóch niekompletnych kopii oraz przedwojennego zwiastuna kinowego. Pozwoliło to na  uzupełnienie aż 35 minut materiału nieznanego powojennej publiczności.

Dwie Joasie – wspaniała komedia z Jadwigą Smosarską oraz jednym z najciekawszych polskich amantów, Franciszkiem Brodniewiczem. Przez młodszych widzów nazywana przedwojenną BrzydULĄ, gdzie główna bohaterka, piękna kobieta, ze względów zawodowych przekształca się w nieatrakcyjną szarą myszkę oraz Przez łzy do szczęścia – największy sukces  projektu. Na chwilę obecną jest to jedyny polski przedwojenny film, który jest całkowicie kompletny. Dzięki zestawieniu wszystkich zachowanych kopii, w filmie nie brakuje już ani jednej klatki. Dodatkowo rekonstrukcja cyfrowa umożliwiła nam zaprezentowanie go w pełnej krasie, w dużo lepszej niż dotąd jakości.

Każdej premierze filmu w Iluzjonie będzie towarzyszył interesujący wykład filmograficzny.

Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie
14 grudnia 2014 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz