Kaja Renkas – wystawa plakatu – XI odsłona z kolekcji Włodka Orła

Od 29 listopada w Galerii Schody w Warszawie można oglądać wystawę plakatów krakowskiej artystki Kai Renkas. Ekspozycja potrwa do 10 grudnia.

Wystawa Kai Renkas – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Kai Renkas – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kaja Renkas zajmuje się plakatem, projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową oraz malarstwem. Pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Sztuki, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania.

Uczestniczyła w wielu międzynarodowych wystawach grafiki oraz plakatu m.inn: w Warszawie, La Paz, Teheranie, Lahti, Toyamie, Moskwie i innych. Miała kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (Berlin, Saint Louis, DeKalb, Ankara). Jest laureatką nagród i wyróżnień z zakresu plakatu. Prowadziła warsztaty artystyczne na Uniwersytetach: Northern Illinois University (USA), Bilkent University (Turkish), Glyndwr University (UK).

Nietypowy świat plakatów Kai Renkas ma mało wspólnego ze światem świadomości, a znacznie więcej z ulotnym światem onirycznych wizji. Frywolne collage to obraz odmalowujący się w niedoskonałej pamięci w której niedopasowane elementy nakładają się na siebie, powodując zakłócenia percepcji, wypaczając rzeczywistość, gdzie skóra staje się przeźroczysta, postacie przedstawione ulegają fragmentacji i metamorfozom. W samym sednie prac Kai będąc zarazem tym co trzyma w całości chaos, jest zmysłowa i dająca do myślenia fikcja wizualna nasycona intrygą i tajemnicą, zapraszająca oglądającego do wzięcia udziału w jakby podglądaniu, voyerizmie. Obserwujemy formę kobiecą zmieniającą się, męskie postacie operujące jakąś dziwną machinę, obie płci zmieniające się, kiedy ich płciowość zostaje nam przybliżona aż do momentu w którym powinna być zakazana,do erotyzmu, i do tego co trudne jest zrozumieć lub uleczyć, naprawić. Prace te nasycone są wizją różnego rodzaju ograniczeń: granice, przejścia, klatki a także trendy, moda, trendy trzymają swoje obiekty w uwiezieniu, na wystawie bez końca. Z drugiej strony, dekoracyjność rodem z Dalekiego Wschodu, sugeruje równocześnie wolność, ucieczkę, podróż, które to zgłębiają polską psychikę, ukazując jak młode pokolenia uwalniają się od zmagań dawnej Polski, aby napotkać kolejne zmagania w postaci zachodnich wartości i kultury.
Chris Smentkowski

Kaja Renkas – wystawa plakatu
29 listopada – 10 grudnia 2014 roku
Galeria Schody
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Kaja Renkas – wystawa plakatu – XI odsłona z kolekcji Włodka Orła”

  1. Jakub

    A od kiedy pani Renkas to krakowska artystka?

Dodaj komentarz