Gody idą, Gody… – śladami bożenarodzeniowych tradycji

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zaprasza na wystawę Gody idą, Gody…, która odbędzie się od 13 grudnia do 15 lutego. Ekspozycja przywołuje dawne bożonarodzeniowe tradycje oraz zapamiętane z dzieciństwa smaki, zapachy, obrazy.

Szopka, kompozycja figuralna z papieru z XIX wieku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szopka, kompozycja figuralna z papieru z XIX wieku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak zmieniały się zwyczaje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem? Jakie magiczne praktyki związane były z tym świętem jeszcze na początku XX w.? – odpowiedzi na te i inne pytania można będzie uzyskać podczas oglądania wystawy przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Wśród pokazywanych eksponatów znajdą się m.in. unikatowe dolnośląskie formy piernikarskie, szopki skrzyniowe, szopki typu krakowskiego i obrazy na szkle.

Na wystawie można będzie zobaczyć XIX-wieczne eksponaty: dolnośląskie szopki skrzynkowe, obrazy na szkle, formy piernikarskie, formy do opłatków, grafikę dewocyjną oraz współczesne szopki typu krakowskiego, kukiełkowe i rzeźbiarskie a także ozdoby choinkowe i przebrania kolędnicze. Prezentowane zabytki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jego oddziału Muzeum Etnograficznego oraz z Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

Boże Narodzenie, jedno z najważniejszych chrześcijańskich świąt, obchodzone jest od IV w. Poprzedzone Wigilią rozpoczyna dwunastodniowy cykl obrzędowy trwający do święta Trzech Króli. Dawniej w Polsce nazywane było Godami, Godiami lub Godnymi Świętami, od starosłowiańskiego słowa god czyli rok.

Wystawa Gody idą, Gody…
Od 13 grudnia 2014 roku do 15 lutego 2015 roku
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Dodaj komentarz