Wystawa Geometria + Natura = Sztuka

Od 21 listopada we wrocławskim Pałacu Królewskim odbywa się wystawa Geometria + Natura = Sztuka autorstwa Leszka Wyczółkowskiego. Ekspozycję można obejrzeć do 25 stycznia.

Leszek Wyczókowski, „Theory" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Wyczókowski, „Theory" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Wyczółkowski (ur. 1950r.), polski artysta, który po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1977 roku wyjechał do Kanady, gdzie kontynuował edukację artystyczną w Ontario College of Art w Toronto. Obecnie mieszka w Kanadzie aktynie uczestnicząc w życiu artystycznym tego kraju.

Jego prace były wystawione wielokrotnie w Kanadzie i w Polsce jak również w Brazylii, w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach w Europie. Stanowią również część zbiorów muzealnych oraz kolekcji prywatnych. Jest potomkiem Leona Wyczółkowskiego – jednego z najwybitniejszych malarzy i grafików okresu Młodej Polski oraz synem Witolda Wyczółkowskiego – artysty plastyka i ilustratora. Leszek Wyczółkowski przejął po nich talent i upodobanie do pokrewnych technik artystycznych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Artysta w swoich pracach rozwija nastrój kontemplacji niezbędnej do zrozumienia samego siebie i siebie w odniesieniu do całego świata. Jego obrazy nie dają odpowiedzi, a nawiązują rozmowę z oglądającym.  Interpretacja dzieła zależna jest od tego, kto ogląda obraz. Jego grafiki charakteryzują czyste, mocno zgeometryzowane formy z oszczędną, wręcz ascetyczną kolorystyką. Część z nich wykorzystuje motywy zaczerpnięte z natury, innym bliżej do konceptualizmu.

Na wystawie zaprezentowanych jest prawie 80 grafik wybranych przez autora z ostatnich 25 lat pracy twórczej, z przewagą najnowszych dzieł artysty. Wystawę uzupełniają prywatne zdjęcia autora ukazujące proces twórczy w jego pracowni. Grafiki zostały wykonane w technikach akwatinta i akwaforta.

Wystawa Geometria + Natura = Sztuka
Autor: Leszek Wyczółkowski
Kurator: Anna Kania – Saj
Od 21 listopada 2014 roku do 25 stycznia 2015 roku
Pałac Królewski, Wrocław

Dodaj komentarz