• 2014-12-09

Urugwajskie filmy w Kinie Pod Baranami

Ambasada Urugwaju w Polsce we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie i Kinem Pod Baranami zapraszają na przegląd czterech filmów pełnometrażowych z Urugwaju, zrealizowanych w latach 2003 – 2009. Wydarzenie odbędzie się od 12 do 15 grudnia. Każda projekcja rozpoczyna się o godz. 20.45.  Otwarcie przeglądu uświetni Ambasador Urugwaju w Polsce, Pablo Scheiner.

„Podróż nad morze", reż. Guillermo Casanova (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Podróż nad morze", reż. Guillermo Casanova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowane filmy, w których bohaterami są zwykli ludzie – łączy społeczna, głęboko ludzka tematyka, ujęta w formie tragikomedii, komedii romantycznej i w kinie drogi. To ciekawe, warte poznania kino, o wysokim poziomie artystycznym, świetnych dialogach i grze aktorskiej, co potwierdzają liczne przyznane filmom nagrody państwowe i międzynarodowe.

12 grudnia o godz. 20:45 : Papieska toaleta (El baño del Papa), reż. César Charlone, Enrique Fernández.  W Melo, małym urugwajskim miasteczku, leżącym na granicy z Brazylią mieszkańcy oczekują na historyczną wizytę Papieża Jana Pawła II. Przygotowują medaliki, chorągiewki i inne pamiątkowe przedmioty, licząc na to, że przybycie wielu pielgrzymów, przyniesie im ekonomiczne korzyści. Beto, główny bohater filmu, postanawia zbudować publiczną toaletę, inwestuje w nią wszystkie posiadane środki.

13 grudnia o godz. 20.45 : Gigant (Gigante), reż. Adrián Biniez. Film opowiada historię Jary – nieśmiałego, otyłego pracownika ochrony, zatrudnionego w jednym z supermarketów w Montevideo, który obserwując kamery monitorujące sklep zakochuje się w Julii, kobiecie pracującej na stanowisku sprzątaczki. Jara początkowo obserwuje kobietę, a z czasem zaczyna śledzić, a jego życie przeradza się w serię rytuałów związanych z Julią i pragnieniem jej poznania. Wspaniała kreacja aktorska Horacio Camandule w roli Jary.

14 grudnia o godz. 20.45 : Zły dzień na wędkowanie (Mal día para pescar), reż. Álvaro Brechner. Scenariusz filmu oparty jest na opowiadaniu Juana Carlosa Onetti Jacob y el Otro. Opowiada on historię dwóch osobliwych podróżników, którzy przemierzają Amerykę Południową: cynicznego i pomysłowego przedsiębiorcy Orsiniego oraz jego towarzysza Jacoba Van Oppena – podstarzałego byłego mistrza lucha libre. Para podróżuje z występami po wsiach i miasteczkach. Jednak w pewnym momencie ich dziwna podróż w poszukiwaniu blasku przeszłości, obiera zupełnie nieoczekiwany kierunek.

15 grudnia o godz. 20.45 : Podróż nad morze (El viaje hacia el mar),reż. Guillermo Casanova. Film zrealizowany na podstawie opowiadania Juana José Morosoli pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się w miejscowości Minas, latem 1963 roku. W miejscowym barze grabarz Quintana, sprzątacz ulic Rataplán oraz sprzedawca losów na loterię czekają na znajomego Rodrígueza, który ma ich zabrać samochodem w pierwszą w życiu podróż nad morze. Podczas tej wyprawy bohaterowie odkrywają stopniowo swoje podejście do świata oraz do życia. Jest to film drogi, w którym zabawnym sytuacjom towarzyszą znakomite dialogi.

Współczesne kino urugwajskie
Od 12 do 15 grudnia 2014 roku
Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz