• 2014-12-06

W obiektywie Wiktora Franko

Wiktor Franko to fotograf, który zasłynął fotografiami związanymi ze światem mody. Jego prace będzie można oglądać w Galerii Nizio w Warszawie od 10 grudnia.

Wiktor Franko w Galerii Nizio Interior, plakat (źródło: materiały prasowe)

Wiktor Franko w Galerii Nizio Interior, plakat (źródło: materiały prasowe)

Wiktor Franko – urodzony w Kielcach w 1983 roku. Ukończył filologię polską na Akademii Świętokrzyskiej, jednak swoje zawodowe życie postanowił związać z fotografią. Swoją pasję do tworzenia rozwijał w Londynie, gdzie zajmował się głównie fotografowaniem muzyków jazzowych. Specjalizuje się w zdjęciach zarówno artystycznych, jak i komercyjnych. Ma na swoim koncie wiele publikacji oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jego prace ukazują się regularnie w czasopismach fotograficznych czy modowych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Publikował między innymi w magazynach: Foto, Żurnal, iPress Magazine, brytyjskim Prism Magazine, włoskim Fashion World Magazine, brytyjskim Oppa Magazine, francuskim Cleptafire, islandzkim Reykjavik Boulevard Magazine, amerykańskim Papercut Magazine oraz chińskim Prime Magazine. Zdjęcia Franko były wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach fotograficznych, w tym dwukrotnie na Viva Photo Awards. Wiktor jest autorem zdjęć promujących VIII i IX edycję Fashion Week Poland, a także plakatów na europejski konkurs dla projektantów mody Off Fashion. Przez wiele lat współpracował z magazynem Charaktery, na okładkach którego znalazło się wiele jego prac. Jego zdjęcia zdobią również okładki licznych książek oraz płyt polskich wykonawców.

W swojej fotografii Wiktor Franko sięga często po motywy literackie (cykl poświęcony powieściom Milana Kundery), widać w nich także silny wpływ surrealizmu i odrealnienia. Jego fotografie to zarówno tradycyjne czarno-białe portrety, jak i abstrakcyjne i konceptualne prace. Jest miłośnikiem klasycznych technik swojego zawodu – fotografuje polaroidem, średnioformatowym aparatem analogowym oraz lomo. Jego prace często określane są terminem malarskie. Efekt ten osiąga stosując specyficzne autorskie metody postprodukcji zdjęć. Jak sam twierdzi, najważniejsze dla niego w fotografii są: niepowtarzalna atmosfera, specyficzny nastrój oraz element zaskoczenia.

Wiktor Franko, wystawa fotografii
Wernisaż: 10 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa: 10 grudnia 2014 roku do 28 lutego 2015 roku
Galeria Nizio Interior, ul. Inżynierska 3/4
Warszawa

Dodaj komentarz