• 2014-12-06

Urok szopek krakowskich | Wystawa pokonkursowa

W Krakowie 4 grudnia odbył się 72. Konkurs Szopek Krakowskich. Ogłoszenie wyników nastąpi 7 grudnia o godz. 12.00 w Pałacu Krzysztofory. Wszystkie zgłoszone szopki będą prezentowane na pokonkursowej wystawie, która potrwa od 8 grudnia 2014 roku do 22 lutego 2015 roku.

Wystawa pokonkursowa szopek krakowskich – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa pokonkursowa szopek krakowskich – plakat (źródło: materiały prasowe)

W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektórzy po kilka, kilkanaście razy, rekordziści – ponad 50 razy. W wielu rodzinach wytworzyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, którą kultywuje się do dziś. Szopkarze to bardzo zróżnicowana grupa twórców, których łączy tylko wspólna pasja. Szopki budują ludzie różnych profesji, wszystkich jednak cechuje bogata wyobraźnia i ogromna cierpliwość. Gotowi są spędzać setki, a nawet tysiące godzin przy żmudnej pracy klejenia detali i kreowania z nich wspaniałych budowli. Przez lata zmieniała się forma, dekoracje oraz materiały używane do budowy. Powstał nowy rodzaj szopki krakowskiej – przygotowywanej specjalnie na konkurs.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX wieku, była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione figurkami poruszanymi mechanicznie. Są one wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Ukazują sceny rodzajowe odwołujące się do legend krakowskich, wydarzeń historycznych lub tych z życia codziennego.

Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdujemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi, zasłużonymi i wielkimi Polakami) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim). Ulubioną przez szopkarzy postacią jest Lajkonik, w niektórych szopkach umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych (krakowskich i góralskich), a także znane osobistości współczesne, np. Lecha Wałęsę czy papieża Jana Pawła II.

Wystawa Pokonkursowa Szopek Krakowskich
Od 8 grudnia 2014 roku do 22 lutego 2015 roku
Pałac Krzysztofory w Krakowie

Dodaj komentarz