Konfabulacje

Fundacja ART&SPACE i Galeria AS  zapraszają na zbiorową wystawę ilustracji zatytułowaną Konfabulacje. Ekspozycje rozpoczynają się 6 grudnia z okazji ostatniego wydarzenia zrealizowanego w ramach projektu Sprawić by widziano II edycja. 5 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z młodymi artystami.

Aleksy Wójtowicz, „Koty to świnie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksy Wójtowicz, „Koty to świnie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie, w sąsiedztwie prac plastycznych, artyści zaprezentują próby pisarskie, lecz relacja między nimi przebiega w odwrotnym niż zwykle kierunku, zamiast tworzyć ilustracje do historii, blagują, wtórnie dorabiają fabuły i konteksty do rysunków.

Obraz będący skadrowanym dzianiem się ma swoją wewnętrzną logikę zdarzeń, własną czasowość, swoją przedakcję i swoje następstwa, których domyślanie się jest procesem naturalnie zachodzącym w umyśle oglądającego. Aktywność fantazjowania na temat obrazu, wnikanie wyobraźnią pomiędzy jego elementy i dopisywanie połączeń między nimi to w rzeczywistości zagęszczanie go naszą wiedzą na temat świata. To, co widzimy nasycamy naszymi własnymi emocjami, nastrojami i perwersjami. One napędzają konfabulację.

A jaka może być perspektywa artysty? Wyobrażamy sobie, że moment, będący impulsem do tworzenia, jest otoczony pewną aurą, klimatem– z niego wyłoni się obraz. Akt rysowania jest równoczesny z poznawaniem sposobu na opowiedzenie przeczuwanej wcześniej historii– tak jakby artysta każdą kolejną kreską dopisywał nowy wątek. Ostateczny kształt obrazu jest uchwyconym ułamkiem dziejącej się fabuły.

Konfabulacje
Artyści: Mateusz Czapek, Renata Gąsiorowska, Aleksy Wójtowicz, Julia Płoch, Pacyfik Rostworowski, Jan Marcin Szancer
Kuratorki: Maja Gomulska, Gabriela Sułkowska
Od 6 grudnia 2014 roku
Galeria AS, ul. św. Tomasza 26
Kraków

Dodaj komentarz