• 2014-12-05

Sinfonia Varsovia koncertowo obchodzi 30 rocznicę powstania

Sinfonia Varsovia uroczystym koncertem, który odbędzie się 10 grudnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie, zamknie obchody jubileuszu 30-lecia zespołu.

30 lat Orskiestry Synfonia Varsovia – koncert (źródło: materiały prasowe organizatora)

30 lat Orskiestry Synfonia Varsovia – koncert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orkiestrę poprowadzi charyzmatyczny Andres Mustonen, solistką będzie znakomita altowiolistka, laureatka Fryderyka w 2014 roku – Katarzyna Budnik-Gałązka.

W kwietniu 1984 roku w Filharmonii Narodowej odbył się koncert rozszerzonego składu Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą legendarnego Yehudi Menuhina. Od tamtego momentu symbolicznie datuje się narodziny jednej z najlepszych polskich orkiestr – Sinfonii Varsovii. Ponad 30 lat później, 10 grudnia, Sinfonia Varsovia da uroczysty koncert wieńczący tegoroczny jubileusz. Za pulpitem dyrygenckim stanie budzący wiele emocji Estończyk – Andres Mustonen.

W pierwszej części koncertu zabrzmi Uwertura Tragiczna Andrzeja Panufnika. Utwór powstał w 1942 roku w okupowanej Warszawie. Słuchacze bez trudu rozpoznają w dźwiękach kompozycji odgłosy wojny. Koncert na altówkę i orkiestrę (1929) Williama Waltona, zapoczątkował okres dojrzałości twórczej tego brytyjskiego kompozytora. Utwór prawykonał w Londynie Paul Hindemith. W Filharmonii Narodowej wykona go z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii świetna Katarzyna Budnik-Gałązka. Młoda artystka z powodzeniem łączy karierę solową, pedagogiczną i orkiestrową (na co dzień pełni rolę lidera altówek Sinfonii Varsovii).

Po przerwie I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. Brahms, jeden z najpopularniejszych w dzisiejszych czasach przedstawicieli romantyzmu w muzyce, nazywany jest często kontynuatorem myśli muzycznej Beethovena. Choć pierwsza część I Symfonii była gotowa już 1862 roku, Brahms dokończył ją dopiero po niemal 15 latach. Dziś symfonie Brahmsa stanowią żelazny repertuar większości orkiestr na świecie.

Katarzyna Budnik-Gałązka – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy. Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej, Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (gdzie została zaproszona przez Gidona Kremera). W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta – Viola Recital, za którą otrzymała nagrodę Fryderyk 2014. Od 2014 roku na stanowisku p.o. lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.

Andres Mustonen jest wysoce oryginalnym skrzypkiem i dyrygentem pochodzenia estońskiego. Fundamentem jego repertuaru są dzieła oratoryjne, pasyjne oraz dramatyczne utwory symfoniczne. Jest zwolennikiem dzieł kompozytorów współczesnych, takich jak Gubaidulina, Penderecki, Kancheli, Silvestrov, Knaifel, Tüür, Pärt czy Terterjan, z którymi odczuwa silną więź twórczą. Wykształcenie uzyskał w Akademii Muzycznej w Tallinnie. Jako student założył zespół Hortus Musicus, zostając jego kierownikiem artystycznym. Repertuar zespołu sięga od tradycyjnej muzyki indyjskiej, arabskiej i żydowskiej po najnowsze utwory muzyki współczesnej. Założył zespół Art Jazz Quartet. Artysta podróżuje po całym świecie – na Łotwę, do Rosji i Finlandii, Brazylii, Meksyku i Izraela, występując z orkiestrami, z zespołem Hortus Musicus lub jako solista.

30 lat Orkiestry Synfonia Varsovia – Koncert Jubileuszowy
10 grudnia 2014 roku, godz. 19.00
Filharmonia Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz