Rusza 38. edycja Konkursu Jazz Juniors

5 grudnia Konkurs Jazz juniors otwiera swoją 38. edycję. Po raz kolejny w Krakowie, polskiej stolicy jazzu, odkrywane i promowane będą młode talenty muzyczne.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors", plakat (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors", plakat (źródło: materiały prasowe)

Od tuzów polskiego jazzu, po debiutantów, od międzynarodowych gwiazd, po płytowe premiery – w najbliższy piątek rozpoczyna się 38. Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors.

Jego niezmiennym celem jest odkrywanie i promowanie młodych talentów w jazzie. Tak było przed laty, kiedy swą karierę właśnie w Krakowie rozpoczynali tak znakomici artyści jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Marek Bałata, bracia Pospieszalscy czy kultowa Miłość. Tak jest i dzisiaj; dość wspomnieć, że najnowszymi odkryciami tego Konkursu są m.in. zespoły High Definition, N.S.I., Levity czy wspaniali soliści: Piotr Orzechowski Pianohooligan i Bartosz Dworak.

Festiwal i konkurs zmieniają się na lepsze. Na Jazz Juniors sama nagroda finansowa nie jest już tak istotna, jak fakt, że zespoły zostaną usłyszane przez największych wyjadaczy z branży w Europie.

Zespoły, które wygrały dwie poprzednie edycje, czyli N.S.I. i Bartosz Dworak Quartet, odniosły olbrzymi sukces. To od wygranej na Jazz Juniors zaczęła się ich imponująca kariera. Jeśli uczestnicy tegorocznego Konkursu zaprezentują światowy poziom gry, to obecni na miejscu szefowie festiwali czy wytwórni płytowych być może podejmą z nimi współpracę.

Piotr Kaczmarczyk – pianista jazzowy, dyrektor artystyczny Konkursu

A jest o co walczyć, bo uczestników Konkursu oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą: Jordi Pujol (Fresh Sound Records), Eva Thiessen (Karsten Jahnke Konzertdirektion), Jan Lundgren (Ystad Sweden Jazz Festival), Marius Giura (Garana Jazz Festival), Attilio Troiano (BasiliJazz – Basilicata Jazz Festival). Laureatów poznamy podczas Koncertu Finałowego, który odbędzie się 8 grudnia o godz. 19.00 w studio S5 Radia Kraków.

5 grudnia rozpoczną się festiwalowe koncerty. Bohaterem inauguracyjnego wieczoru w CK Rotunda będzie wspomniany laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu – Bartosz Dworak Quartet. Występujący w składzie: Bartosz Dworak (skrzypce), Piotr Matusik (fortepian), Jakub Dworak (kontrabas), Szymon Madej (perkusja) zespół zaprezentuje materiał ze swej najnowszej płyty Polished. Tuż po ich występie czeka nas jeszcze jedna premiera – koncert świętującego 75. urodziny Zbigniewa Namysłowskiego, który wraz ze swym kwintetem zaprezentuje nowszy, przygotowywany właśnie do nagrania projekt Polish Jazz – Yes!

Dzień później miłośnicy polskiego jazzu, choć spod znaku renomowanych zachodnich wytwórni płytowych podziwiać będą koncertową premierę najnowszej płyty tria Marcina Wasilewskiego Spark Of Life (6.12), a także nowojorski zespół Rafał Sarnecki Brooklyn Sextet (6.12) z materiałem z nowego albumu Cat’s Dream.

Bohaterami trwającej cztery dni imprezy będą ponadto: okrzyknięty jednym z czołowych europejskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia Tomasz Dąbrowski i jego zespół Tom Trio (7.12, Harris Piano Jazz Bar), legenda polskiego saksofonu Janusz Muniak wraz z zespołem włoskiego jazzmana Atillio Troiano (6.12, Jazz Club U Muniaka), a także legendarny klarnecista i saksofonista z zespołów Herbiego Hancocka i Milesa Davisa – Bennie Maupin (7.12, CK Rotunda). Koncert amerykańskiego multiinstrumentalisty poprzedzi występ tria znakomitego szwedzkiego pianisty Jana Lundgrena.

38. Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors
5–8 grudnia 2014 roku

Dodaj komentarz