• 2014-12-05

Z aparatem po Afganistanie

Od 4 do 24 grudnia w Muzeum Rzemiosła w Krośnie można oglądać wystawę fotografii Mateusza Jaźwieckiego. Wystawa składa się z trzech reportaży o życiu w Afganistanie.

Mateusz Jaźwiecki, „Afganistan" – plakat (źródło: materiały prasowe)

Mateusz Jaźwiecki, „Afganistan" – plakat (źródło: materiały prasowe)

Cały kraj pokrywają ciemności, więc z zewnątrz nic nie można dostrzec; nikt też nie śmie się tam zapuszczać ze strachu przed ciemnością. Niemniej jednak ci, którzy mieszkają wokół tego kraju, mówią, że czasami słyszą głosy ludzkie, rżenie koni i pianie kogutów, a zatem ktoś tam żyje; nie wiedzą jednak, któż to mógłby być.

Sir John Mandeville, Podróże

Wystawa fotografii dokumentalnej Afganistan składa się z trzech reportaży opowiadających o wybranych aspektach życia w tym kraju. Czarno-białe cykle swoją estetyką nawiązują do klasycznej szkoły fotoreportażu.

Mateusz Jaźwiecki celowo pomija tak ponad miarę wyolbrzymiane w mediach przemoc i śmierć. Poprzez swoje zdjęcia próbuje przybliżyć widzowi codzienność Afganistanu. Z fotografii wyłania się obraz kraju, który mimo zniszczeń spowodowanych kilkoma dekadami wojen, wciąż żyje i odradza się. Prezentowane historie, mimo iż często trudne i dramatyczne, zawierają w sobie cząstkę optymizmu. Jest tak w przypadku serii portretów pracowników warsztatów protetycznych, którzy udowadniają, że nawet będąc osobą niepełnosprawną można godnie żyć i pracować. Podobnie przesłanie niesie reportaż z jedynej w kraju szkoły dla niewidomych dzieci, który pokazuje, że nawet w niesprzyjających warunkach można nieść pomoc potrzebującym.

Trzecia część wystawy to cykl analogowych fotografii, które powstały w trakcie wielogodzinnych wędrówek po stolicy Afganistanu – Kabulu oraz leżącej w centralnej części kraju historycznej miejscowości Bamyan.

Mateusz Jaźwiecki (ur. 1986 w Krośnie) – fotograf dokumentalny. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Université d’Angers we Francji. Aktualnie mieszka i pracuje w Warszawie. W swojej twórczości szczególnie koncentruje się na aktualnych problemach społecznych. Podczas ponad rocznego pobytu w Afganistanie dokumentował życie codzienne mieszkańców tego kraju.

Wystawa Afganistan, Mateusz Jaźwiecki
Wystawa: od 4 do 24 grudnia 2014 roku
Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Piwnica PodCieniami, Rynek 5
Krosno

Dodaj komentarz