• 2014-12-05

Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury – pokaz filmowy

5 grudnia w Centrum Kultury Wrocław Zachód odbędzie się pokaz filmów powstałych w ramach projektu Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury.

„Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury to międzynarodowa wymiana artystyczna w oparciu o ideę audiodeskrypcji. W latach 2013–2016 we Wrocławiu, Reykjaviku oraz Hafnarfjörđur prezentowane będą polskie i islandzkie filmy, spektakle teatralne i wystawy artystyczne promujące dziedzictwo kulturowe obu krajów, a także odbędą się warsztaty, spotkania i konferencje upowszechniające ułatwianie dostępu do kultury osobom niepełnosprawnym.

5 grudnia będzie można wziąć udział w przedpremierowym pokazie, powstałych w ramach warsztatów tworzenia, filmów. Warsztaty miały charakter wykładów połączonych z ćwiczeniami praktycznymi. Wprowadziły uczestników w tematykę tworzenia filmu oraz nauczyły podstawowych zasad przygotowywania dzieła filmowego.

W ramach rewanżu, 6 grudnia w kinie Bíó Paradís w Reykjaviku odbędzie się projekcja filmu z audiodeskrypcją: Tajemnica kwiatu paproci w reżyserii Tadeusza Wilkosza.

Tajemnica kwiatu paproci to animowany film przedstawiający historię czterech lalek – Malutkiej, Narwanego, Buby I Superboy’a – które zostają uprowadzone. Na szczęście uwalniają się z rąk porywaczy, ale gubią się w lesie. Tam poznają zwierzęta, które skarżą się na zanieczyszczony przez śmierci las. Postanawiają zjednoczyć się i pokonać bandę śmieciuchów.

Tadeusz Wilkosz – reżyser filmów animowanych, scenarzysta i scenograf. Zajmuje się głównie animacją lalkową. Zrealizował ponad 30 filmów lalkowych, następnie 100 powstało pod jego kierownictwem artystycznym, przy współudziale scenariuszowym i autorstwie projektów plastycznych. Jego filmy docenione zostały zarówno w kraju jak i na świecie, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury – przedpremierowy pokaz filmowy
5 grudnia 2014 roku, godz. 17.00
Centrum Kultury Wrocław Zachód
Wrocław

Dodaj komentarz