• 2014-12-05

Efekt domina rusza w trasę w ramach projektu Polska światłoczuła

Od 6 do 10 grudnia w trasę rusza projekt Polska światłoczuła. Tym razem widzowie miejscowości pozbawionych kina będą mogli obejrzeć film Efekt domina.

„Efekt domina” reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Efekt domina” reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polska światłoczułą to przedsięwzięcie, które ma na celu sprawić, by widzowie małych miejscowości, gdzie nie ma kina, mieli okazję zobaczyć dobre, polskie kino i porozmawiać z twórcami osobiście.

Tym razem po południo–zachodniej część kraju krążyć będzie film dokumentalny w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego Efekt domina. W rozmowie obok montażysty filmu Andrzeja Dąbrowskiego, towarzyszyć będzie Therése Svensson – obserwatorka konfliktu gruzińsko – rosyjskiego z ramienia Unii Europejskiej.

Efekt Domina – Abchazja z wyjątkiem 4 państw (Rosja, Nikaragua, Wenezuela, Nauru) przez resztę świata uznawana jest za integralną część Gruzji. Dla samych Gruzinów jest symbolem utraconego raju, który już nigdy nie wróci. To maleńkie państewko zawieszone między Rosją, a Gruzją olśniewa pięknem czarnomorskiego krajobrazu i subtropikalnej przyrody oraz straszy zrujnowanymi miastami – efektem niedawnego konfliktu zbrojnego. Właśnie tam, w kraju, pełnym sprzeczności i absurdów, poznajemy Rafaela i Nataszę. Rafael jest ministrem sportu, który dawniej brał czynny udział w walkach o niepodległość. Natasza to rosyjska śpiewaczka operowa, która opuściła swoją ojczyznę dla miłości. Ich zwykłe rodzinne życie, zdaje się płynąć spokojnie, ale to tylko pozory. W rzeczywistości pochodzenie Nataszy jest dla mieszkańców Abchazi problematyczne. Nawet najbliższa rodzina męża silnie daje jej odczuć swoją niechęć względem Rosjan. Okazuję się, że z miłością głównych bohaterów jest trochę tak, jak z wywalczoną przez Abchazję niepodległość; łatwiej jest rozniecić ogień, niż zbudować i utrzymać trwałe podwaliny.

Andrzej Dąbrowski – montażysta filmów dokumentalnych i fabularnych, nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą. Absolwent PWSFTviT im. L.Schillera w Łodzi. Obecnie wykłada tam montaż. Zanim związał swoje życie zawodowe z filmem, studiował leśnictwo, pracował w radio jako dziennikarz muzyczny, kręcił teledyski dla zespołów polskiej sceny alternatywnej, do tej pory gra na gitarze basowej w jednym z nich (zespół Organizm).

Therése Svensson – absolwentka Szweckiego Umeå University, na kierunku Konflikty i pokój. Szwedka zafascynowana Europą Wschodnią. W trakcie studiów wielokrotnie przebywała w Polsce i na Ukrainie odbywając praktyki między innymi w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie. Od pięciu lat mieszka w Gruzji. Przez dwa ostatnie sprawowała funkcję obserwatora konfliktu gruzińsko – rosyjskiego w ramach Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji – (EUMM Gruzja).

Polska Światłoczuła pojawi się w różnych zakątkach kraju:
spotkania z Andrzejem Dąbrowskim – montażystą:

  • 6 grudnia Miasteczko Śląskie, godz. 18.00 (Miejski Ośrodek Kultury)
  • 7 grudnia Jaworzno, godz. 18.00 (dom Wspólnoty Betlejem)

Spotkania z Therése Svensson – specjalistką konfliktu gruzińsko–rosyjskiego.

  • 8 grudnia Jaworzno, godz. 18.00 (Centrum Edukacyjno–Turystyczno–Sportowe)
  • 9 grudnia Wschowa, godz. 18.30 (Centrum Kultury i Rekreacji)
  • 10 grudnia Damasławek, g.odz.19.00 (Gminny Ośrodek Kultury)

Efekt domina – Polska światłoczuła
Reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Montaż: Andrzej Dąbrowski
6 – 10 grudnia 2014 roku
Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim
dom Wspólnoty Betlejem w Jaworznie
Centrum Edukacyjno–Turystyczno–Sportowe w Jaworznie
Centrum Kultury i Rekreacji w Wschowie
Gminny Ośrodek Kultury w Damasławku

Dodaj komentarz