• 2014-12-05

Polski dizajn Na Zachętę

10 grudnia o godz. 18.00 w Zachęcie w Warszawie odbędzie się spotkanie wokół książki Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013 autorstwa Czesławy Frejlich i Dominika Lisika. W ramach cyklu Na Zachętę goście będą mieli okazję usłyszeć historię powstania pierwszego obszernego kompendium wiedzy o współczesnym polskim wzornictwie.

Czesława Frejlich, Dominik Lisik „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Czesława Frejlich, Dominik Lisik „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Książka prezentuje niemal 120 produktów autorstwa 90 dizajnerów oraz wywiady z najważniejszymi z nich, m.in. z Tomkiem Rygalikiem, Oskarem Ziętą, Bartoszem Piotrowskim, Renatą Kalarus, Michałem Łojewskim. Dokumentuje też zmiany, jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w polskim wzornictwie. Jest podsumowaniem i zamknięciem okresu, gdy dizajn z dziedziny postrzeganej jako sztuka trafił do powszechnej świadomości Polaków, stał się też rozpoznawalną marką za granicą. Książka pokazuje, że niewątpliwy sukces polskiego meblarstwa nie jest jedynym osiągnięciem naszego wzornictwa. Projektujemy urządzenia specjalistyczne i AGD, zabawki i lampy, ubrania, a konstruowane według koncepcji polskich dizajnerów pociągi jeżdżą po Europie.

Dizajn w Polsce ma swoje indywidualności i rozpoznawalne, sztandarowe projekty. Jest na tyle złożony i różnorodny, że zdobycie wiedzy o nim wymaga dobrego przewodnika. Album Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013 nie pomija żadnego z istotnych zjawisk w rodzimym wzornictwie, pokazuje ważnych projektantów i najlepsze produkty. Autorzy, redaktor naczelna i współpracownik Ogólnopolskiego Kwartalnika Projektowego 2+3D na karty swojej książki przenieśli dziennikarski krytycyzm i dociekliwość. Z zamieszczonych w albumie wywiadów z designerami dowiemy się, co ich zdaniem odróżnia dobry projekt od słabego, co jeszcze w polskim wzornictwie nie funkcjonuje sprawnie i dlaczego tak się dzieje, a także czego możemy się spodziewać w przyszłości. Najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie opowiadają, jak projektować fotel, pociąg, łódź, jak stworzyć markę modową. Dizajnerzy zdradzają też jakie wartości, tradycje i metody mają udział w ich pracy koncepcyjnej.

Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013 to uzupełniona o nowe treści, polskojęzyczna wersja publikacji Czesławy Frejlich i Dominika Lisika Polish Design: Uncut, opracowanej w 2013 roku przez 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza.

Na Zachętę
Czesława Frejlich, Dominik Lisik Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013
10 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz