• 2014-12-04

Filmy rosyjskie w Kinie Pod Baranami

Od 8 do 15 grudnia w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędzie się Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Program tegorocznej, krakowskiej odsłony 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich w Polsce objął filmy poruszające tematykę skomplikowanych relacji rodzinnych (Syn, Gorzko!), codziennych zmagań z rzeczywistością w dążeniu do szczęścia (Welkome Home, Ja nie wracam), samotności (Geograf przepił globus) oraz walki o własne ideały (Długie i szczęśliwe życie). W repertuarze znalazła się także fantastyczna opowieść o rękopisach zmieniających życie ich czytelników (Opowieści).

„Długie i szczęśliwe życie", reż. Borys Chlebnikow (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Długie i szczęśliwe życie", reż. Borys Chlebnikow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dodatkowo – w ramach 15. Festiwalu Filmu Niemego – zaprezentowany zostanie klasyk rosyjskiej kinematografii, niemy film Turksib, do którego muzykę na żywo wykona brytyjski duet Bronnt Industries Kapital. Najmłodsi widzowie wezmą udział w specjalnej odsłonie cyklu Baranki Dzieciom (Baranki w Rosji). Podczas tego spotkania dzieci obejrzą rosyjskie bajki z serii Wilk i zając, a poprzez zabawę po projekcji, zapoznają się z kulturą tego kraju.

O filmach:

Długie i szczęśliwe życie, reż. Borys Chlebnikow. Bohaterem filmu jest młody rolnik Sasza, przed którym stoi mozliwość rozpoczęcia nowego, szczęśliwego życia. Akcja rozgrywa się na Półwyspie Kolskim w północno-zachodniej Rosji, gdzie urzędnicy z ramienia państwa zaczynają wykupywać działki od okolicznych właścicieli ziemskich. Dla Saszy to szansa na ucieczkę od męczącego i pozbawionego perspektyw życia na farmie ziemniaków i przeprowadzkę do miasta. Film opowiada o tragedii porządnego człowieka, który nie godzi się na brnięcie przez grzęzawisko chciwości i korupcji, więc ryzykuje wszystkim, co jest mu drogie, by walczyć o swoje ideały.

Geograf przepił globus, reż. Aleksandr Wieledinskij. Wiktor jest z wykształcenia biologiem. Sytuacja finansowa zmusza go jednak do podjęcia pracy nauczyciela geografii, chociaż nie zna się na mapach, globusie ani kompasie. Wyjeżdża z rodziną do odległego Permu. Uczniowie okazują się niesforni, a koledzy po fachu wyjątkowo niesympatyczni. Nie mówiąc już o kierownictwie placówki, z którym Wiktor szybko wchodzi w konflikt. Mężczyzna ukojenie znajduje jedynie w domu u boku córki i ukochanej żony. Ale nawet ten azyl okazuje się tymczasowy. Nieoczekiwanie kobieta jego życia żąda rozwodu. Wiktor popada we frustrację, nie radzi sobie z poczuciem samotności i niezrozumieniem otoczenia. Nadzieję na odmianę losu przynosi pojawienie się w jego sąsiedztwie starego znajomego.

Gorzko!, reż. Żora Kryżownikow. Nowocześni, inteligentni i ambitni Natasza i Roma marzą o stylowym ślubie na plaży nad brzegiem morza. Jednak ojczym Nataszy przygotował dla nich inny scenariusz. Grubiański urzędnik administracji miejskiej chce wykorzystać zbliżająca się uroczystość jako trampolinę do własnej kariery i stara się zorganizować wszystko “jak trzeba”. Młodą parę czeka niezapomniany wieczór w restauracji “Złota” z pełnym zestawem nudnych ceremonii i zabaw weselnych. Nie mając siły walczyć z autorytarnym rodzicem, młodzi decydują się zorganizować ślub swoich marzeń w tajemnicy przed konserwatywnymi krewnymi. Jednak przez absurdalny przypadek obie uroczystości łączą się w jedną całość.

Ja nie wracam, reż. Ilmar Raag.  Ania – piękna i ambitna wychowanka domu dziecka jest kobietą sukcesu. Pisze doktorat, prowadzi na uczelni wykłady na temat twórczości Byrona, ma romans z profesorem. Jednak pewnego dnia jej życie zmienia się diametralnie. Przez kontakty z dawnym znajomym z domu dziecka zaczyna mieć problemy z policją i, aby uniknąć fałszywych oskarżeń, ukrywa się, udając bezdomną nastolatkę. Kostium nastolatki i znajomość z tak samo zdesperowaną, ale naprawdę miłą Kristiną modyfikuje charakter ucieczki Ani: kobieta ponownie przeżywa lata młodzieńcze, tworząc od nowa historię swojego życia.

Turksib, reż. Wiktor Turin. Budowa magistrali kolejowej łączącej Turkiestan z Syberią była jednym z pierwszych zakrojonych na wielką skalę, morderczych przedsięwzięć konstrukcyjnych w Związku Radzieckim. Nowa linia kolejowa miała umożliwić transport bawełny z południa na północ oraz zbóż i warzyw w odwrotnym kierunku. Otwarcie Turksibu świętowano jako jeden z największych sukcesów pierwszej pięciolatki.Światowej sławy realistyczny dokument Turina opowiada o bezwzględnej walce człowieka z naturą i zapewnił autorowi w pełni zasłużone miejsce w historii rosyjskiej kinematografii. Muzykę na żywo wykona brytyjski duet Bronnt Industries Kapital.Film Turksib prezentowany w ramach 15. Festiwalu Filmu Niemego.

Welkome home,  reż. Angelina Nikonowa. Opowieść o ludziach, którzy utracili poczucie przynależności do konkretnego miejsca na kuli ziemskiej, do miejsca, które nazywamy domem. Wszystkich bohaterów filmu łączy pragnienie złudnego sukcesu, biorą udział w wyścigach, przynosząc w ofierze wartości, które wyznawali w młodości. Nie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na świecie, jednak życie każdego z nich nie należy do najłatwiejszych. Wybrali taką drogę na własne życzenie, mając nadzieję zrealizować swoje marzenia o powodzeniu i dobrobycie. Nowy Jork jest dla nich polem bitwy, na którym codziennie toczą walkę o własne szczęście.

Wilk i zając, reż. Wiaczesław Kotionoczkin. Kultowa bajka o przygodach sympatycznego Zająca, którego wciąż próbuje dopaść Wilk. W nieustannych gonitwach przeżywają wiele zabawnych przygód, z których Zając zawsze wychodzi cało.

Opowieści, reż. Michaił Segał. Rękopis młodego pisarza trafia do agencji literackiej. W zagadkowy sposób zaczyna on mieć wpływ na samych pracowników oraz na wszystkich, którzy przypadkowo go otwierają. Opisane historie zaczynają dziać się w rzeczywistości, a ich postaciami stają się bohaterowie filmu.Film składa się z czterech nowel przyjmujących różne formy: absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu.

Syn, reż. Arsienij Gonczukow. Andriej mieszka ze swoją chorą matką, która cierpi na schizofrenię. Ich bliscy są zmęczeni walką z chorobą: ojciec dawno odszedł, ma nową rodzinę, z kolei siostra wyjechała i od kilku lat nie ma od niej żadnych wiadomości. Tylko uparty Andriej się nie poddaje – codziennie opiekuje się matką, załatwia dokumenty i zbiera pieniądze na wyjazd na leczenie do Niemiec. Jednak los jest wobec głównego bohatera bezlitosny – dzień przed planowanym wyjazdem matka umiera. Świat Andrieja wywraca się do góry nogami…

Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
Od 8 do 15 grudnia 2014 roku
Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz