• 2014-12-04

Od zmierzchu do świtu w Warszawie

Od zmierzchu do świtu to nocny maraton filmowy, którego adresatami są widzowie oczekujący ambitnych filmów, które zostały docenione na zagranicznych festiwalach filmowych. Widzowie w ciągu dwóch festiwalowych nocy będą mogli zobaczyć 6 filmów, w tym aż 5 pokazów przedpremierowych. Festiwalowe noce Od zmierzchu do świtu odbędą się 5 i 12 grudnia w warszawskim kinie Kultura.

„Droga krzyżowa”, reż. Dietrich Brüggemann (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Droga krzyżowa”, reż. Dietrich Brüggemann (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odległość między Cannes, Berlinem, Poznaniem i Wenecją jeszcze nigdy nie była tak mała. Do tej pory maratony filmowe nie były przeznaczone dla amatorów dobrego filmowego smaku. Teraz to się zmienia. W programie Od zmierzchu do świtu znalazły się tytuły nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach, fascynujące zarówno krytyków, jak i publiczność. To już druga edycja maratonu Od zmierzchu do świtu. Widzowie muszą się przygotować na blisko 700 minut kinowej uczty, rozłożonej na dwie noce. W programie maratonu znalazło się aż 5 filmów, które jeszcze nie miały swojej premiery w Polsce.

Opisy filmów:

Saint Laurent, reż. Bertrand Bonello. Film biograficzny opisujący legendarnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Akcja filmu Bertranda Bonello koncentruje się na 10 latach z bogatej biografii Francuza, obejmując okres od 1965 do 1976 roku. To czas jego największych sukcesów w karierze, a jednocześnie czas największych porażek w życiu osobistym.

Samba, reż. Olivier Nakache i Eric Toledano. Pasjonująca i pełna humoru opowieść o życiu w wielokulturowym tyglu, gdzie rzeczy najprostsze – bezinteresowne dobro, radość życia, solidarność oraz potrzeba kochania i bycia kochanym – okazują się być najważniejsze. W rolach głównych Omar Sy (Nietykalni) i Charlotte Gainsboung (Nimfomanka).

Droga krzyżowa, reż. Dietrich Brüggemann. Czternastoletnia Maria mieszka w małym miasteczku na południu Niemiec ze swoimi rodzicami i trójką rodzeństwa – 11-letnim Thomasem, 7-letnią Kathariną i 4-letnim Johannesem, niemową. Rodzina wyznaje surowe, katolickie zakazy i należy do fikcyjnej kongregacji Św. Pawła, której liderzy nie uznają reform, jakie wprowadzono do Kościoła Katolickiego w latach sześćdziesiątych. Dominująca matka boi się okresu, w którym jej córka zacznie dojrzewać, ojciec Marii prawie nie uczestniczy w życiu rodzinnym, bo nie ma w domu nic do powiedzenia. Życie według rygorystycznych zasad przekreśla szanse na indywidualny rozwój i duchowe poszukiwania.

Czarny węgiel, kruchy lód, reż. Yi`nan Diao. W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

Sils Maria, reż. Olivier Assayas. Wybitna aktorka u szczytu sławy. Pewna siebie, a jednocześnie delikatna. Czuła i wymagająca. Zawsze w ruchu, w drodze z jednego planu filmowego na kolejny. Z jednego końca świata na drugi. Kilka dni, które nieoczekiwanie spędzi w Alpach w towarzystwie swojej młodej asystentki, a zarazem jedynej przyjaciółki i powiernicy, pozwoli jej na nowo zrozumieć siebie.

 Grand Budapest Hotel, reż. Wes Anderson. Niezwykłe przygody ekscentrycznego portiera ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, który uwikłany zostaje w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej.

 Festiwalowe noce Od zmierzchu do świtu
5 i 12 grudnia 2014 roku
Kino Kultura w Warszawie

Dodaj komentarz