Świeć neonem swoim telefonem

3 grudnia w oknach Atelier WRO we Wrocławiu rozbłysną interaktywne neony w kształcie liter Alfa i Omega. To unikalna instalacja, którą będzie można sterować dzięki autorskiej sieciowej aplikacji przy użyciu urządzeń mobilnych.

„Alfa i Omega", Centrum Sztuki WRO (źródło: materiały prasowe)

„Alfa i Omega", Centrum Sztuki WRO (źródło: materiały prasowe)

Neonowa instalacja, zapowiadająca przyszłoroczne Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 Test Exposure, które rozpocznie się między 13 a 17 maja 2015, będzie widoczna ze skrzyżowania ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Aby zacząć zabawę z interaktywnymi neonami wystarczy posiadać przenośne urządzenie z dostępem do internetu. Następnie, wchodząc na stronę z autorskim interfejsem instalacji, możemy zacząć określać sekwencje świecenia neonowych liter. Z neonami komunikować się może jednocześnie spora ilość osób, wspólnie wpływających na kształt świetlnych kompozycji.

Działająca od 3 grudnia instalacja to prototyp. Neony zaświecą na tydzień przed zakończeniem przyjmowania zgłoszeń do programu Biennale WRO 2015. Dzieła i propozycje napływają z całego świata, będzie ich ok. 1500. Do części prac selekcyjnych i głosowania na wybrane realizacje Centrum Sztuki WRO zaprosi publiczność 29 i 30 grudnia, wówczas będzie można wziąć udział w tworzeniu programu przyszłorocznego Biennale.

Atelier WRO to siedziba Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów. Przez lata mieściły się tu biura organizacyjne Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów, a obecnie obszerne archiwum prac i dokumentacji związanych z Biennale oraz pracownia digitalizacyjna. Dzięki organizacji Biennale, wydarzenia od 1989 r. prezentującego nowatorskie dzieła tworzone współczesnymi środkami kreacji i komunikacji, Fundacja WRO dysponuje obecnie najobszerniejszą w Polsce i jedną z większych w Europie kolekcji prac medialnych artystów z całego świata, a Wrocław jest postrzegany jako stolica nowych mediów. Zbiory te są systematycznie opracowywane i udostępniane publiczności w Czytelni Mediów WRO, również w postaci edukacyjnych ścieżek tematycznych.

Alfa i Omega
Koncepcja: Zbigniew Kupisz
Reżyseria interakcji, autorskie rozwiązania programistyczne: Paweł Janicki
Realizacja: Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu
Inauguracja: 3 grudnia 2014 roku, godz. 17.00
Fasada Atelier WRO, ul. Kuźnicza 29s
Wrocław

Dodaj komentarz