Sztuka zagrabiona: kryminał non-fiction ze sztuką na pierwszym planie

10 grudnia na półki księgarń trafi Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny, której autorami są Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke. Książkę wydaje Wydawnictwo Agora.

Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke, „Sztuka Zagrabiona. Uprowadzenie Madonny" (źródło: materiały prasowe)

Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke, „Sztuka Zagrabiona. Uprowadzenie Madonny" (źródło: materiały prasowe)

Jedenaście sensacyjnych opowieści o niezwykłych losach arcydzieł, które zostały skradzione podczas II Wojny Światowej oraz losach polskich obrońców skarbów, którzy ratowali je przed zniszczeniem i tropili na całym świecie. Reporter Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke, która zajmuje się odzyskiwaniem utraconych przez Polskę dzieł sztuki w MSZ fundują czytelnikom trzymający w napięciu kryminał non-fiction ze sztuką na pierwszym planie.

– Panie Włodzimierzu, sensacja! W Hamburgu wypłynęła Żydówka z pomarańczami!

Tak zaczyna się ta książka, ale też sensacyjna historia odzyskania zagrabionego w czasie wojny arcydzieła Aleksandra Gierymskiego. W Uprowadzeniu Madonny Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke opowiadają bowiem nie tylko fascynujące losy bezcennych skarbów z polskich kolekcji zagrabionych przez nazistów i Armię Czerwoną. Często to oni sami, obok dzieł Matejki, Rafaela, Batoniego, są bohaterami tych opowieści. Łowcami skarbów, którzy sprawiają, że wracają do nas obrazy mające zniknąć w muzeach na chwałę Tysiącletniej Rzeszy i w kolekcjach nazistowskich dygnitarzy. Wiele zagrabionych dzieł wciąż pozostaje jednak w ukryciu. Dlatego ciąg dalszy tej historii nastąpi.

Włodzimierz Kalicki – z wykształcenia cybernetyk, z zawodu reporter związany od pierwszego numeru z Gazetą Wyborczą. Zyskał sławę jako tropiciel dzieł sztuki zagrabionych przez nazistów oraz publikowanych w Dużym Formacie felietonów z cyklu Zdarzyło się dzisiaj. Autor książek W domu smoka (1998), Powrót do Sulejówka (2002), Ostatni jeniec wielkiej wojny (2002), Zdarzyło się (2014).

dr Monika Kuhnke – historyk sztuki, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia historyków Sztuki, od lat 90. zaangażowana w rewindykację do Polski dzieł sztuki i pamiątek historycznych wywiezionych w okresie II wojny światowej; autorka kilkudziesięciu artykułów oraz publikacji dotyczących problematyki strat wojennych. Zastępca pełnomocnika ministra spraw zagranicznych do spraw restytucji dóbr kultury.

Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke
Sztuka Zagrabiona. Uprowadzenie Madonny

Premiera: 10 grudnia 2014 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz