• 2014-12-03

ŻUBROFFKA – festiwal filmów krótkometrażowych w Białymstoku

Od 3 do 7 grudnia w Białymstoku odbędzie się  9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.  O nagrody w sześciu konkursach powalczy 108 filmów, wybranych spośród 1200 zgłoszeń nadesłanych z całego świata.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy polskich twórców zostaną pokazane w kategoriach: Amatorzy, Studenci i Niezależni. W kategorii Okno na Wschód widzowie zobaczą filmy z Europy Środkowo-Wschodniej, a w sekcji Cały ten świat – filmy innych twórców. Filmy w ramach tych pięciu konkursów oceni międzynarodowe jury, które zdecyduje do kogo powędruje Grand Prix w wysokości 2.000 euro i umowa dystrybucyjna z liderem światowej dystrybucji – ShortsTV. Nowością w tym roku jest konkurs Dzieciaki z filmami dla najmłodszych widzów, którzy będą też jurorami tego konkursu.

W ramach dodatkowych, niekonkursowych sekcji organizatorzy przygotowali szereg pokazów specjalnych m.in. przegląd animowanych filmów dokumentalnych, midnight shorts, autorską selekcję krótkich form o kobietach Wschodu, a także dla miłośników kulinariów: bawarskie i hiszpańskie śniadanie filmowe.

Warsztaty dla młodych twórców już na stałe wpisały się w program festiwalu. W tym roku, kanadyjski animator Jeff Chiba Stearns zaproponuje uczestnikom podróż do świata… przyborów biurowych i możliwość animacji własnej historii za pomocą zwykłych żółtych karteczek. Do tworzenia filmów zachęcimy też emerytów – warsztaty przeznaczone dla nich poprowadzi reżyser filmowy, fotograf i podróżnik Marcin Filipowicz. Podczas Festiwalu odbędą się również warsztaty dziennikarskie Michaela Pattisona, brytyjskiego pisarza i krytyka filmowego. W ramach festiwalu odbędą się również liczne spotkania branżowe i panele dyskusyjne.

Odbywająca się zawsze w grudniu ŻUBROFFKA, to nie tylko pokazy konkursowe, ale także pokazy specjalne, prezentujące m.in. mniej znane kinematografie narodowe (np. karaibską, lapońską, czy australijską). W ramach festiwalu mają także miejsce warsztaty (filmowe, dziennikarskie, etc.), wystawy komiksu i fotografii, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz koncerty. Festiwal odwiedza duża liczba filmowców, muzyków, fotografów, widzów z Polski i świata – każda edycja impreza przyciąga średnio kilka tysięcy widzów.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
Od 3 do 7 grudnia 2014 roku
Białystok

Dodaj komentarz