Historia pewnej kamienicy: Grodzka 5 w Lublinie

5 grudnia Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję projektu Grodzka 5. Ostatni raz w tym roku będzie można obejrzeć jego efekty.

Projekt „Grodzka 5", Warsztaty Kultury w Lublinie (źródło: materiały prasowe)

Projekt „Grodzka 5", Warsztaty Kultury w Lublinie (źródło: materiały prasowe)

Projekt Grodzka 5 jest artystycznym projektem, którego bohaterem została jedna z kamienic Starego Miasta w Lublinie. Kamienica przy Grodzkiej 5 ma bogatą historię i znaczny wkład w życie kulturalne Lublina, gdyż mieściły się w niej siedziby m.in. galerii miejskiej BWA czy Galerii Labirynt. Podczas trwania projektu budynek został poddany rozmaitym działaniom artystycznym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ich celem było opowiedzenie historii (także alternatywnych) ludzi, którzy byli z Grodzką 5 związani.

Spotkanie podsumowujące będzie ostatnią możliwością zobaczenia w tym roku instalacji site-specyfic powstałych z inspiracji historią mieszkańców trzech staromiejskich kamienic. Rozmowę poprowadzą dr Tomasz Załuski z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego i Zakładu Teorii i Historii Sztuki ASP w Łodzi oraz Magdalena Ujma, kuratorka projektu. Spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję projektu, połączone będzie z oprowadzaniem kuratorskim i prezentacją publikacji.

W labiryncie budynków przy ul. Grodzkiej zobaczymy prace artystów z Polski, Czech i Izraela:

Monika Drożyńska, Lornetka, instalacja site-specific, 2013
Karolina Breguła, Obraza, film, 2013
Paweł Laufer, Poste restante, instalacja literacka, 2014
Zuzanna Janin, Na pamięć, instalacja, 2014
Boris Oicherman, 16/8/2014 – 6/9/2014, praca dźwiękowa, 2014
Anka Leśniak, W tym domu mieszkała Rysia…, instalacja, 2014

Spotkanie podsumowujące: Grodzka 5
5 grudnia 2014 roku, godz. 19.00
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz