• 2014-12-03

Ale Kino! – filmowe święto w Poznaniu

Od 30 listopada odbywa się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! i potrwa do 7 grudnia. W programie Festiwalu znalazło się 115 pełno- i krótkometrażowych filmów z całego świata, reprezentujących bogactwo i różnorodność kina dla dzieci i młodzieży. O główną nagrodę Festiwalu, Złote Koziołki, powalczą tytuły zakwalifikowane do konkursu.

Plakat Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponadto pojawią się sekcje: Panorama Dzieci, Panorama Młodych, Ale Kino! Z rodziną, Ale Kino! z Dreszczykiem, Ale Kino! z Piłką czy Ale Kino! Najnajmłodszego Widza, dzięki której już dwuletnie maluchy wkraczają w świat kina. W sumie odbędzie się 117 seansów, w Multikinie 51, Nowym Kinie Pałacowym oraz na Scenie Wspólnej, a łącznie w Festiwalu Ale Kino! może wziąć udział około 20 tysięcy widzów.

Na gali otwarcia Krzysztof Gradowski odbierał Platynowe Koziołki za Akademię Pana Kleksa, a największe przeboje filmu na nowo zinterpretowali aktorzy Teatru Nowego. Na scenie pojawiła się także Małgorzata Ostrowska i wykonała niezapomnianą Meluzynę. Ogłoszenie werdyktów wszystkich składów jurorskich i rozdanie nagród odbędzie się w sobotę 6 grudnia o godzinie 12.00 w poznańskim ratuszu.

Na Ale Kino! nie zabraknie filmowych gości z całego świata. Do spotkań i rozmów z nimi zachęcamy wszystkich – dużych i małych, którzy chcą usłyszeć o kulisach filmowego rzemiosła. Z widzami spotkają się: reżyser X + Y Morgan Matthews, filipiński reżyser Strefy 7 Carlo Obispo i aktor Miggs Cuaderno, reżyserka Obietnicy Anna Kazejak i aktorka Magdalena Popławska oraz wielu innych zaproszonych gości. Poza filmami organizatorzy Festiwalu przygotowali wiele innych atrakcji.

Już po raz trzeci obecni na Festiwalu reżyserzy prezentujący swoje filmy w programie festiwalowym poprowadzą warsztaty filmowe dla gimnazjalistów. W tym roku zostały one wzbogacone specjalnym udziałem znanych aktorów polskiego kina, dlatego zyskały nazwę Gramy z gwiazdami. Na zaaranżowanym w kinie mini planie filmowym wraz z młodymi widzami pracować będą m.in. Małgorzata Foremniak i Magdalena Boczarska.

Swoje 20-lecie podczas Festiwalu będzie obchodziła Wielka Przygoda z Filmem, czyli projekt warsztatowy dla uczniów, w ramach którego realizują według własnego pomysłu kilkuminutowe etiudy fabularne lub dokumentalne pod okiem doświadczonych reżyserów i operatorów. Z tej okazji na specjalnym seansie będą prezentowane najlepsze filmy zrealizowane w ciągu 20 lat projektu.

Na Festiwalu Ale Kino! pojawią się również Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart, twórcy projektu Polska Światłoczuła, i zaproponują dzieciom, a także dorosłym zabawę w malowanie światłem. Wszystkie świetlne malowidła trafią później na stronę internetową projektu. Nieodłącznym elementem Festiwalu Ale Kino! jest forum nauczycieli i filmowców, w tym roku odbywające się pod hasłem festiwalowego IMPULSU – e@migracja. Podczas spotkań, dyskusji i warsztatów będą omawiane m.in.: fenomen i znaczenie selfies, możliwości wykorzystania gier komputerowych w edukacji oraz zasady funkcjonowania w cyfrowym świecie.

 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
Od 30 listopada do 7 grudnia 2014 roku
Poznań

Dodaj komentarz