Przypadek Josephine H. – projekcja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza 2 grudnia na pokaz filmu Izabelli Gustowskiej Przypadek Josephine H., trzeciej części projektu Struny czasu.

„Przypadek Josephine H.” reż. Izabela Gustowska (źródło: materiał prasowe organizatora)

„Przypadek Josephine H.” reż. Izabela Gustowska (źródło: materiał prasowe organizatora)

Projekcja realizowana jest w ramach wystawy Maria Bartuszová. Formy przejściowe. Latem 2013 roku Izabella Gustowska udała się do Nowego Jorku, by przyjrzeć się mieszkankom tego miasta przez pryzmat Josephine Hopper – modelki i żony amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera, ale i artystki. Bohaterkami powstałego po tej podróży filmu jest trzynaście współczesnych wcieleń Josephine H., mówiących zdaniami zaczerpniętymi z dzienników Josephine Hopper i odtwarzających obrazy do których pozowała. Kobiety te są jednocześnie pokazywane w swoich czasach i we własnym codziennym środowisku. Tego rodzaju zaburzenie ciągłości i zderzenie przeszłości z teraźniejszością to wielopoziomowa refleksja na temat zmiany pozycji twórczych kobiet. W filmie wykorzystano cytaty z dziennika Josephine Hopper z książki autorstwa Gail Levin Edward Hopper. An Intimate Biography.

Po projekcji rozmowę z artystką poprowadzi Agata Jakubowska – historyczka sztuki, profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Sztuki UAM, autorka licznych publikacji poświęconych twórczości polskich artystek.

Izabella Gustowska – artystka wizualna, kieruje Pracownią Działań Performatywnych i Multimedialnych w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, tworzy multimedialne instalacje, performansy, wideo-performansy. Jest też kuratorką wystaw oraz wydarzeń artystycznych. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Przypadek Josephine H. – pokaz
Reżyseria: Izabela Gustowska
2 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz