• 2014-12-02

Jak to jest być jak Charlie Chaplin? Odpowiedź w Teatrze Gdynia Główna

W Teatrze Gdynia Główna w Gdyni widzowie będą mogli przekonać się jak to jest Być jak Charlie Chaplin. Premiera spektaklu już 9 grudnia.

„Być jak Charlie Chaplin” reż. Mateusz Deskiewicz, Piotr Wyszomirski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Być jak Charlie Chaplin” reż. Mateusz Deskiewicz, Piotr Wyszomirski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Być jak Charlie Chaplin to brawurowa próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego stał się ikoną popkultury już bardzo dawno. Jego znakiem rozpoznawczym były melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik i to jest pewne. Potem pojawiają się już tylko pytania i wątpliwości. Nieprzypadkowo w konkursie na sobowtórów Charliego Chaplina sam Charlie Chaplin zajął 3 miejsce, jak mówi jedna z najsłynniejszych anegdot związanych z reżyserem filmu Dyktator. Do dziś nie wiemy, kim był z pochodzenia i gdzie się urodził ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser.

Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, nie stroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Tekst w formie monodramu przygotowany został pod konkretnego aktora i daje szerokie pole do ukazania jego scenicznych możliwości. Autor za medium i partnera nieprzypadkowo wybrał aktora teatru muzycznego.

Próbę zmierzenia się ze światem Chaplina i przekroczeniami gatunkowymi podejmuje Mateusz Deskiewicz – aktor Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Młody, odważny, wyrazisty, można go oglądać na scenie m.in. jako Maksa w Avenue Q, Władysława Topolnickiego w Klubie Kawalerów, Pinokia w Shreku czy Kazika w Chłopach. Współpracował również z Teatrem Wybrzeże (Zmierzch Bogów), Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza (Zorba), Operą na Zamku w Szczecinie (Rent) czy Centrum Kultury w Gdyni (Piaskownica). Od dwóch lat występuje również na warszawskich scenach: w Teatrze Syrena (Lalewicz w Hallo Szipcbródka) oraz Teatrze 6 Piętro (Fikander w Brombie w sieci).

Aktorowi towarzyszyć będzie przy pianinie Artur Guza, który zadbał o muzyczną stronę spektaklu. Zdjęcia i montaż filmu wykorzystanego w spektaklu spoczęły w dłoniach i oku Łukasza Czerwińskiego, studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Być jak Charlie Chaplin
Reżyseria: Mateusz Deskiewicz, Piotr Wyszomirski
Scenariusz: Piotr Wyszomirski
Obsada: Mateusz Deskiewicz
9 grudnia 2014 roku, godz. 19.00
Teatr Gdynia Główna
Gdynia

Dodaj komentarz