Abraham Cruzvillegas autodestrukcyjnie w Gdańsku

Od 6 grudnia w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 będzie można oglądać wystawę prac Abrahama Cruzvillegasa pt. Autodestrucción6: Chichimecachubo: Matzerath@S13.

Abraham Cruzvillegas, „Preso me llevan (an affective blind date)”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Abraham Cruzvillegas, „Preso me llevan (an affective blind date)”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Abraham Cruzvillegas wychowywał się w południowej dzielnicy Mexico City, zwanej Ajusco. Okolica zamieszkała jest głównie przez imigrantów, którzy w latach 60. XX wieku zajmowali ziemie uznawane za niczyje. Charakter tego miejsca ukształtowany został przez ciągłe zmiany i związane z nimi prowizoryczne rozwiązania, które przyczyniły się do powstania dynamicznej i samowystarczalnej społeczności. Społeczność ta musiała być kreatywna, na co dzień ‘improwizować’ budując swoje domy i pomieszczenia mieszkalne. Konstrukcje te miały całkowicie organiczny charakter i bezpośrednio odpowiadały na potrzeby mieszkańców, którzy kolektywnie tworzyli je z często tzw. ‘znalezionych materiałów’. Doświadczenia artysty związane z samoorganizacją i specyfiką meksykańskiej dzielnicy Ajusco stały się bezpośrednim punktem wyjścia do jego własnych poszukiwań artystycznych.

Cruzvillegas nazywa swoją strategię autoconstrucción. Jest to proces, w którym artysta aktywuje znaczenie materiałów znalezionych w przestrzeniach wielkomiejskich i na ich peryferiach w różnych częściach świata (Meksyk, Paryż, Nowy Jork). Znalezione materiały stają się tworzywem dla instalacji, rzeźb oraz książek artystycznych. Jego artystyczne poszukiwania tworzą obraz zainteresowań artysty skierowanych ku tymczasowym rozwiązaniom, które odnoszą się do lokalnej specyfiki, sprzyjają organizacji społecznej, wymianie oraz współpracy pomiędzy mieszkańcami. (…)

Montaż wystawy, „Autodestrucción6 Chichimecachubo Matzerath@S13”, Gdańska Galeria Miejska 2 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Montaż wystawy, „Autodestrucción6 Chichimecachubo Matzerath@S13”, Gdańska Galeria Miejska 2 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Autodestrucción6: Chichimecachubo: Matzerath@S13 prezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej to powstała w Gdańsku nowa instalacja Cruzvillegasa, która jest częścią projektu autoconstrucción. Instalacja składa się z przedmiotów znalezionych, których tymczasowe zestawienie nawiązuje do problemu braku komunikacji i pojęcia zrozumiałości – manifestującego się w twórczości meksykańskiego kompozytora Juliána Carrillo oraz w charakterze postaci Oskara Matzeratha z powieści Güntera Grassa.

Abraham Cruzvillegas, urodzony w 1968 roku w Meksyku, jest artystą konceptualnym i rzeźbiarzem. Pracuje najczęściej z obiektami znalezionymi: przedmiotami codziennego użytku, rękodziełem, opakowaniami, instrumentami muzycznymi. Bada strategie samoorganizacji w miastach Ameryki Łacińskiej, używając określenia autoconstrucción – autokonstrukcji. W szczególności interesuje go tymczasowa architektura, amatorskie projektowanie, ale także niezależne ruchy społeczne. Prace artysta były wystawiane w takich miejscach jak: Tate Modern (Londyn), Jack Tilton Gallery (NYC), Stedelijk Museum (Amsterdam), DOCUMENTA 13 (Kassel), kurimanzutto (Mexico City), Muzeum Sztuki Współczesnej (San Diego), New Museum (NYC), Regen Project (Los Angeles), XXV Bienial de Sao Paulo, Fundacja Galerii Foksal (Warszawa). Odbył rezydencje w berlińskim DAAD, Instytucie Sztuki Współczesnej CCA Wattis w San Francisko oraz w Cove Park w Szkocji.

Patrycja Ryłko, Gdańsk, 2014

Kuratorka: Patrycja Ryłko

Abraham Cruzvillegas, Autodestrucción6: Chichimecachubo: Matzerath@S13, 2014
Wernisaż: 5 grudnia 2014 roku, godz. 19.30
Wykład artysty: 5 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 1 lutego 2015 roku
Gdańska Galeria Miejska 2
ul. Powroźnicza 13
Gdańsk

Dodaj komentarz