Whielki Krasnal. The Krasnals. Obrazy w Galerii Muzalewska

Od 11 grudnia w poznańskiej Galerii Muzalewska będzie można oglądać wystawę pt. Whielki Krasnal. The Krasnals. „Obrazy”. Kuratorem ekspozycji jest Jaromir Jedliński.

Whielki Krasnal, „Pranie mózgu”, 2008, olej, płótno, 100x73 cm, foto – The Krasnals (źródło: materiały prasowe organizatora)

Whielki Krasnal, „Pranie mózgu”, 2008, olej, płótno, 100x73 cm, foto – The Krasnals (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Whielki Krasnal. The Krasnals. „Obrazy” to pierwszy pokaz prac tych anonimowych artystów w Galerii Muzalewska. Na wystawę składa się trzydzieści obrazów malowanych oraz parę rysunków i kilka obrazów fotograficznych tych autorów. Wybrane prace obejmują cały blisko siedmioletni okres działalności The Krasnals, począwszy od 2008 roku (kiedy Whielki Krasnal się objawił, choć prawdę mówiąc autor się za nim skrył), a niemalże po dzień dzisiejszy. Prezentowane są ikoniczne już ich prace, jak Piramida zwierząt / na podstawie pracy Katarzyny Kozyry, czy Fabryka marzeń, oba obrazy z 2008 roku. Ten drugi w wersji międzynarodowej stworzonej na 54. Biennale w Wenecji w 2011 roku, jako Dream Factory reprodukowany był na okładce specjalnego wydania nowojorskiego magazynu Brooklyn Rail (May 2014), przygotowanego we współpracy z AICA i poświęconego krytyce artystycznej.

Będzie można zobaczyć też inne utwory z nurtu krytycznego w pracy Krasnali (odwiecznych, było nie było, konspiratorów), zwłaszcza te odnoszące się do polskiego, a czasem również międzynarodowego życia artystycznego. Pokazane też będą ich obrazy nawiązujące do życia duchowego (lub diagnoz jego uwiądu), jak Spotkanie ekumeniczne 2008 / Aleksy II i Jan Paweł II czy Symbole / Ślad po 1054 r., także z roku 2008. Zobaczymy obrazy z cyklu Piękno w Sztuce oraz liczne – a stanowiące ważny obszar tej twórczości – portrety. Whielki Krasnal. The Krasnals często komentują obrazem i słowem (na swym blogu) bieżące wydarzenia, głównie ze sceny artystycznej, czasem też szerszej społecznej i politycznej; nieliczne świadectwa tych obfitych w ich aktywności publicystycznych, polemicznych aktów znajdziemy także na obecnej wystawie, wtedy jednak tylko, gdy cechują się również nieodpartymi walorami malarskimi i rysunkowymi. Nieco szerzej niż niewielka, zwarta wystawa dzieł prezentuje postawę Whielkiego Krasnala. The Krasnals towarzysząca pokazowi w Galerii Muzalewska publikacja, w której obok reprodukcji niemal wszystkich wystawianych obrazów znalazł się dialog Jaromira Jedlińskiego z Whielkim Krasnalem, esej Jedlińskiego zatytułowany Szczerość (w którym wskazywane są m. in. analogie pomiędzy Whielkim Krasnalem a innymi twórcami w różnych obszarach kultury twórczej, a pomiędzy nimi poczesne miejsce zajmuje tu Michel Houellebecq; w tekście tym przewija się jako myśl przewodnia próba ukazania, że nieraz artyści w pierwszym odbiorze traktowani jako prowokatorzy i obrazoburcy w istocie okazują się obrońcami istotnych wartości i nie tyle prowokują ile krzyczą przeciwko nieszczerości przebranej w nowe szaty postępu). W publikacji znalazła się synteza aktywności The Krasnals AUTO CV, opracowanie miejscami przypominające program, miejscami sprawozdanie z dotychczasowej pracy twórczej oraz protokół z ich działalności wywrotowej.

The Krasnals, auto CV:

THE KRASNALS – Grupa anonimowych artystów działających od 1.04.2008. Jako prowokatorzy kultury udowadniamy panującą w niej hipokryzję, obłudę, mechanizmy władzy. Krytykujemy sprowadzanie sztuki do propagandy politycznej, tworzenie spektaklu sztuki i odarcie jej z autentyczności. Żądamy prawa do wolności sztuki, jej demokratyczności we wszystkich sferach, również ekonomicznej. Gdzie sczeźli artyści geniusze, zastąpieni stadem identycznych nosorożców lizodupów???!!!

Główne miejsce działalności The Krasnals to profile na facebooku i blogi (polski i angielski), gdzie regularnie pojawiają się posty, najczęściej z obrazami i tekstami komentującymi zjawiska – nurtujące nas, fascynujące lub wkurzające. Od początku naszej działalności zebraliśmy blisko 200 000 zł dla dzieci podczas aukcji charytatywnych.

Kurator wystawy: Jaromir Jedliński

Whielki Krasnal. The Krasnals. „Obrazy
Wystawę będzie można oglądać od 11 grudnia 2014 roku do 28 lutego 2015 roku
Galeria Muzalewska w Poznaniu

Dodaj komentarz