Awangardowa architektura Freshlatino2 w Krakowie

Freshlatino2 to druga edycja projektu poświęconego młodej, hiszpańskiej i latynoamerykańskiej architekturze, którą Instytut Cervantesa promuje od roku 2009. Już od 9 grudnia w krakowskich instytucjach Pauza in garden i Klubie Pauza będzie można obejrzeć wideo prezentujące 12 najbardziej znaczących i wyróżniających się pracowni z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej, których wspólnym mianownikiem są nowatorska architektura – obca formalnym i stylistycznym dyskursom – oraz sztuka użytkowa, o funkcjach społecznych i ekologicznym przesłaniu.

LAB.PRO.FAB (źródło: materiały prasowe organizatora)

LAB.PRO.FAB (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorzy wystawy z Hiszpanii: architekci Ariadna Cantis oraz Andrés Jaque, nagrodzony Srebrnym Lwem na Biennale Architektury w Wenecji w tym roku, opracowali dekalog podstawowych terminów pozwalających zrozumieć i zastanowić się nad wybranymi wspólnymi cechami łączącymi aktualne trendy w architekturze.

Wśród prezentowanych prac, znajdują się m.in. projekty Rodrigo Garcíi z Hiszpanii i Macieja Siudy z Polski, którzy gościć będą w Krakowie przy okazji Freshlatino2 9 i 10 grudnia.

Od czasu inauguracji Freshlatino2 w Madrycie we wrześniu ubiegłego roku, wystawa jest powiększana o nowe projekty lokalne w goszczących ją krajach (luty 2014 – Tokio, grudzień 2014 – Kraków, maj 2015 – Berlin).

W ramach wydarzeń towarzyszących prezentacji, organizatorzy zapraszają na dwa wydarzenia:

  • 9 grudnia, o godz. 18.00 w Instytucie Cervantesa w Krakowie przy ul. Kanoniczej 12, odbędzie się rozmowa zatytułowana Globalocal z architektami Rodrigo Garcíą i Maciejem Siudą, którzy przybliżą publiczności ideę Freshlatino2 oraz opowiedzą o swoich wspólmych projektach.
  • 10 grudnia o godz. 19.00 w Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie odbędzie się freshlatino2 POLSKA prezentacja prac architektów i artystów działających w Polsce: wydarzenie to będzie mieć cechy maratonu pecha-kucha: zaproszeni artyści będą mieć maks. 6 minut na opis działalności swojego zespołu i omówienie kilku ważniejszych prac najlepiej wpisujących się w filozofię Freshlatino2. Wyłonione przez jury projekty włączone zostaną do wystawy Freshlatino2 i prezentowane będą na kolejnych jej edycjach i na stronie internetowej.

Organizatorzy: Instytut Cervantesa w Krakowie, Pauza In Garden, Galeria Pauza.

Prezentacja wideo platformy Freshlatino2
9-18 grudnia 2014 r.
Pauza in Garden

9-30 grudnia
Klub Pauza
Kraków

Dodaj komentarz