• 2014-11-29

Wystawa jubileuszowa Giedymina Jabłońskiego

Od 28 listopada w Muzeum Bursztynu w Gdańsku można będzie podziwiać autorską replikę słynnej arki, którą Lech Wałęsa podarował Janowi Pawłowi II  w 1983 roku w Tatrach oraz inne przedmioty artystyczne i biżuterię autorstwa Giedymina Jabłońskiego oraz jego przyjaciół. Wystawa potrwa do 29 marca.

Portret Giedymina Jabłonskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Portret Giedymina Jabłonskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Giedymin Jabłoński jest artystą wybitnym, a dla bursztynu szczególnie zasłużonym, jest m.in.  pomysłodawcą Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich – Amberif, pionierem wielu inicjatyw artystycznych poświęconych złotnictwu i bursztynowi. Dzięki jego artystycznym przyjaźniom możemy podziwiać prace 23 znakomitych i cenionych na świecie złotników, takich, jak.: Karl Fritsch, Wojciech Kalandyk, Michael Petry, Andrzej Szadkowski, Manuel Vilhena, Dawid Watkins, Barbara Westwood.

Wystawa Giedymin Jabłoński i przyjaciele. 44 lata pracy twórczej, wystawa jubileuszowa. została zorganizowana przez Galerię Sztuki w Legnicy i prezentowana była podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO 2014. Gdańska odsłona wystawy jest uzupełniona o przedmioty ściśle związane z miastem i jego historią, w której się artystycznie znacząco zapisał. Niestety zaginęła biżuteria inspirowana biżuterią żałobną, którą zrobił dla Danuty Wałęsy z okazji odbioru Pokojowej  Nagrody Nobla. Nie wiadomo, gdzie podział się oryginał arki dla papieża, ale szczęśliwie zachował się jego gipsowy model i dzięki temu artysta mógł wykonać replikę, która znajduje się na wystawie.  Z Kościoła Św. Brygidy w Gdańsku został wypożyczony srebrny kielich z bursztynem, urzekający prostotą i doskonałymi proporcjami.  Część ekspozycji pochodzi z prywatnych kolekcji.

Giedymin Jabłoński  zajmuje ważne miejsce w czołówce awangardy złotniczej, należy do najbardziej twórczych i oryginalnych artystów. Poszukuje ciągle nowych rozwiązań, eksperymentuje z różnorodnymi technikami i materiałami. Wszystkie jego prace są głęboko przemyślane, idea i koncepcja pełnią funkcje nadrzędne. Bursztyn w jego rękach zyskał wyjątkową rangę, równoważną z innymi kamieniami szlachetnymi.

Giedymin Jabłoński i przyjaciele. 44 lata pracy twórczej, wystawa jubileuszowa
Od 28 listopada 2014 roku do 29 marca 2015 roku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

 

Dodaj komentarz