• 2014-11-29

Network of Desing and Digital Heritage czyli NODEM 2014 w Warszawie

W dniach od 1 do 3 grudnia odbędzie się w Warszawie prestiżowa, międzynarodowa konferencja NODEM 2014, na której Polskę reprezentować będzie agencja ClosBrothers.

Muzeum Historii Żydów Polskich – Clos Brothers (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Historii Żydów Polskich – Clos Brothers (źródło: materiały prasowe organizatora)

Network of Desing and Digital Heritage to uznana międzynarodowa platforma konferencyjna specjalizująca się w propagowaniu innowacyjnych rozwiązań we współczesnym muzealnictwie. Tegoroczna edycja odbędzie się w Warszawie pod hasłem Reaching Out – Visitor Engagement Design at the Crossroads of Spaces, Interpretation and Digital Strategies i będzie poświęcona technikom digitalizacji oraz sposobowi ich wykorzystania w muzeach, obiektach zabytkowych, galeriach, a także bibliotekach, archiwach i innych instytucjach kultury.

Do grona prelegentów zaproszono ClosBrothers, wiodącą w Polsce agencję interaktywną w obszarze muzealnictwa, która podzieli się swoimi doświadczeniami z realizacji multimedialnych treści wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Dziś muzea to coś znacznie więcej niż zbiór eksponatów. W dobie powszechnego, elektronicznego dostępu do kultury i profilu współczesnego konsumenta – poszukującego wrażeń i emocji, pragnącego doświadczać i przeżywać – szczególnego znaczenia nabrała komunikacja treści muzealnych, która powinna dążyć do połączenia edukacji z rozrywką. Multimedia pełnią tu niezwykle ważną rolę – pozwalają poszerzać wiedzę merytoryczną, a jednocześnie poprzez ciekawą formę, zwiększać jej atrakcyjność, a tym samym zaangażowanie odbiorcy.
Rafał Mikulski, założyciel i managing partner ClosBrothers

Celem konferencji NODEM jest wymiana myśli i doświadczeń związanych z wpływem cyfryzacji i nowoczesnych technologii informatycznych na formułę współczesnego muzeum – jego definicji, zadań i funkcji. Międzynarodowa platforma konferencyjna NODEM powstała w 2003 r.w Sztokholmie. Organizowane co roku spotkania to okazja do wymiany myśli i doświadczeń w gronie specjalistów z całego świata: muzealników, ekspertów w zakresie cyfrowych mediów i komunikacji, projektantów oraz producentów interaktywnych treści i narzędzi. Konferencje służą prezentacji dobrych praktyk, nawiązywaniu partnerskich kontaktów oraz poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań umożliwiających rozwój instytucji kultury.

Agencja Clos Brothers powstała w 2002 roku. Zajmuje się komunikacją marketingową 360°, ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi interaktywnych. Clos Brothers jest twórcą głośnych kampanii społecznych m.in. Kocham. Nie biję Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji, Zwolnij! Zwierzę na drodze! dla WWF czy Jeszcze żywy karp Klubu Gaja z udziałem znanych aktorów, m.in. Magdaleny Różczki, Mai Ostaszewskiej, Magdaleny Popławskiej, Bartłomieja Topy i wielu innych osobistości polskiej kultury. W 2014 roku agencja otrzymała prestiżową nagrodę branży reklamowej Złote Effie za najbardziej efektywną kampanię motoryzacyjną. Od kilku lat Agencja poszerza swoje kompetencje w obszarze rozwiązań interaktywnych w muzealnictwie i wystawiennictwie, mając na koncie realizację zawartości audiowizualnej i multimedialnej dla takich instytucji, jak m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Network of Desing and Digital Heritage
1–3 grudnia 2014 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Zamek Królewski
Warszawa

Dodaj komentarz