Jeszcze więcej sztuki na Festiwalu Synestezje

6 grudnia w Klubie Studio w Krakowie rozpocznie się kolejna edycja dwudniowego Festiwalu Synestezje. Muzyka Plastyka Słowo, łączącego różne dziedziny sztuki.

Festiwal Synestezje. Muzyka Plastyka Słowo – Tomasz Górnicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Synestezje. Muzyka Plastyka Słowo – Tomasz Górnicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ideą przewodnią Festiwalu jest ukazanie interakcji i synergii różnorodnych dziedzin sztuki, które współistniejąc w jednej przestrzeni i czasie zyskują nowy wymiar i znaczenie. W programie wśród ciekawych wykładów, wystaw, performance’ów, spektakli i koncertów, znajdzie się wiele nieszablonowych i unikatowych działań. Jednymi z najciekawszych wydarzeń będą muzyczno-plastyczne live acty.

Dobiegające ze sceny w trakcie koncertów dźwięki staną się inspiracją dla dwóch niezależnych plastycznych działań. Robert Bubel, znany krakowski malarz, wystąpi w niecodziennej dla siebie roli i stworzy wielkoformatowy rysunek wykonany mieszanymi technikami inspirując się dźwiękami dochodzącymi ze sceny. Dzieło powstanie w całości na oczach zgromadzonej podczas koncertów publiczności. Równocześnie po raz pierwszy w Polsce przed publicznością powstanie wyjątkowa stalowa rzeźba – dwumetrowa głowa ze stali, żywiąca się dźwiękiem. Muzykę płynąca ze sceny zilustrują rozbłyski iskier narzędzi spawalniczych. Twórcą rzeźby będzie młody, utytułowany artysta, Tomasz Górnicki.

Kolejnym nietypowym wydarzeniem będzie Ściana Muzyki: słynny duet twórców murali, graffiti i obrazów szablonowych z Częstochowy, Monstfur, na jednej ze ścian foyer Klubu Studio stworzy malowidło będące synergią twórczą artystów wizualnych z muzyką charyzmatycznej basistki, Małgorzaty Tekli Tekiel. Artyści spotkają się po raz pierwszy w trakcie Festiwalu.

Wśród licznych wystaw ukazujących różnorodne techniki i formy sztuk wizualnych warto zwrócić uwagę na niepowtarzalne prace, prezentowanego już dotychczas kilkukrotnie w Krakowie artysty, Albina Talika. Podczas Festiwalu będzie można zobaczyć jeden z jego surrealistycznych cykli prac inspirowanych muzyką, wykonanych w autorskiej technice papierowego malarstwa.

Ukoronowaniem Synestezji będą występy muzyczne zespołów Łąki Łan, Gooral oraz formacji Hey – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów rockowych i alternatywnych.

Festiwal Synestezje. Muzyka Plastyka Słowo
6-7 grudnia 2014 roku
Klub Studio
Kraków

Dodaj komentarz