• 2014-11-29

Nowe oblicza Oskara Zięty na Architect Day

11 grudnia o godzinie 18.00 w Galerii Wnętrza na Bielanach Wrocławskich odbędzie się VI edycja Architect Day. Tego dnia będzie miał miejsce przedpremierowy pokaz nowego wzoru stworzonego specjalnie przez Oskara Ziętę dla Manufaktury – bolesławieckiej fabryki ceramicznej.

Oskar Zięta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oskar Zięta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Wnętrza pomyślała o połączeniu tradycyjnego rzemiosła i na wskroś nowoczesnej technologii. Oskar Zięta – czołowy polski projektant, znany w świecie wzornictwa jako prekursor technologii FIDU, autor niepowtarzalnego stołka PLOPP, został zaproszony do współpracy przez fabrykę Manufaktura – nieustannie nawiązującą do wielowiekowych tradycji doskonałego rzemiosła i ambicji artystycznych. Rozpoznawalne przez wszystkich formy i wzory wzbogaci tym razem koncepcja Oskara Zięty. Nowy wzór właśnie powstaje a tajemnicę odkryjemy już wkrótce.

11 grudnia w Galerii Wnętrza poznamy kolejne oblicze Oskara Zięty, artysty, W programie bowiem także: wystawa jego najnowszej kolekcji mebli oraz wypiekanie wieszaków hot pin, opowieści o ekspansji wolumetrycznej i kontrolowanej utracie kontroli, czyli wykorzystywaniu inteligencji materiału.

Oskar Zięta (ur. 1975), architekt, projektant, innowator. Twórca FIDU (niem. Freie Innen Druck Umformung, czyli wolne deformowanie wewnętrznym ciśnieniem), nowoczesnej technologii obróbki stali. Nadmuchany stalowy stołek PLOPP stał się manifestem nowej technologii i światową ikoną designu, którą można zobaczyć w monachijskiej Pinakotece czy paryskim Centrum Pompidou. W technologii FiDU powstała kolekcje siedzisk, konstrukcji stołowych , luster i wieszaków. Unikatem są obiekty w kolekcjach limitowanych oraz rzeźby i instalacje przestrzenne. Brytyjski magazyn Wired nazwał projekty Oskara Zięty meblami przyszłości.

Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura  Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu od ponad 20 lat promuje bolesławiecką ceramikę na świecie. Ręczna produkcja, oparta na tradycyjnej technologii oraz otwartość na nowe elementy zdobnicze i współpracę z artystami sprawiły, że Manufaktura wyznacza nowe trendy i zalicza się do grona najważniejszych wytwórców bolesławieckiej ceramiki. Wyroby firmy były wielokrotnie wystawiane na najważniejszych targach dekoracji i wyposażenia wnętrz – Ambiente we Frankfurcie.

 Architect Day
11 grudnia 2014 roku
Galeria Wnętrza we Wrocławiu

 

Dodaj komentarz