Kompas Młodej Sztuki 2014 – obiecujący artyści wyróżnieni

Znamy wyniki rankingu Kompas Młodej Sztuki 2014. Najlepszymi spośród młodych twórców okazali się: Bartosz Kokosiński, Ewa Juszkiewicz, Wojciech Bąkowski i Radek Szlaga.

Radek Szlaga, „I”, 42,5x62,5 cm, 2013 (źródło: materiały prasowe Czytelni Sztuki w Gliwicach)

Radek Szlaga, „I”, 42,5x62,5 cm, 2013 (źródło: materiały prasowe Czytelni Sztuki w Gliwicach)

I miejsce ex equvo zajęli Bartosz Kokosiński i Ewa Juszkiewicz.

Bartosz Kokosiński (ur. 1984 r.) to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2009 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Interesuje go problematyka dotycząca definiowania pojęć obrazu i obrazowania. Autor prac malarskich, obiektów, instalacji i video. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. Mleczne zęby w BWA w Katowicach (02.2013). Autor wystaw indywidualnych, m.in. w BWA w Katowicach, w Bunkrze Sztuki w Krakowie, Galerii Kameralnej w Słupsku. Notowany na 9 miejscu w Rankingu Młodych Artystów dziennika Rzeczpospolita Kompas młodej sztuki 2012. Zdobywca licznych wyróżnień w ramach 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2014.

Ewa Juszkiewicz, laureatka Grand Prix 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Bielsku-Białej, zajmuje się rysunkiem, kolażem, rzeźbą oraz animacją, jednak jej głównym żywiołem jest malarstwo. Artystka była też laureatką m.in. 40. Biennale Malarstwa w Bielsku-Białej oraz Przeciągu: 3 Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie; tworzy również projekty kuratorskie – w 2011 roku wraz z Pauliną Ołowską przygotowała wystawy Brudna woda i Piękna pogoda pokazywane w PGSW w Sopocie i w Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. W swojej twórczości podejmuje dyskusję z tradycją portretu, reinterpretując znane z historii sztuki wizerunki kobiet. Bazuje na klasycznych dziełach malarskich, dokonuje ich przetworzenia, odbiera im oczywistość i znany nam porządek, tworząc nowe, niesamowite galerie wizerunków. Artystka, poddając wybrane przez siebie obrazy przekształceniu, fragmentaryzacji czy też zmieniając ich kontekst, buduje na ich podstawie nową narrację.

Na II miejscu znalazł się Wojciech Bąkowski.

Wojciech Bąkowski (ur. 1979), mieszka i pracuje w Poznaniu. Ukończył ASP w Poznaniu w 2005 roku w pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego. Jest autorem filmów animowanych i wideo, obiektów i instalacji audio, audioperformance, słuchowisk radiowych, muzyk, poeta. Wojciech Bąkowski to także laureat nagrody Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki Spojrzenia w 2009 roku; Paszport Polityki 2010 oraz stypendium Młoda Polska 2011. Redaktor naczelny magazynu PÓŁMROK. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą.

III miejsce otrzymał Radek Szlaga.

Radek Szlaga urodził się w 1979 roku w Gliwicach, gdzie mieszkał przez pierwsze dziesięć lat swojego życia. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jerzego Kałuckiego. Współtworzył grupę Penerstwo. W 2012 roku nominowany do Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne. Jego twórczość była pokazywana na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w 2013 roku w galerii Trinosophes w Detroit, razem z Konradem Smoleńskim podczas 13 edycji festiwalu Performa w Nowym Yorku, a także na głośnej wystawie British British Polish Polish w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski.

Kompas Młodej Sztuki 2014
Wernisaż: 27 listopada 2014 roku
Galeria Minus-1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie

Dodaj komentarz