• 2014-11-28

Tomasz Stańko – jazzman, który chodzi zrelaksowanym krokiem

5 grudnia Tomasz Stańko wystąpi w Teatrze Wielkim w Warszawie z programem December Avenue przygotowanym na jeden, wyjątkowy wieczór.

Tomasz Stańko „December Avenue” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Stańko „December Avenue” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jazzman do udziału zaprosił Annę Marię Jopek, zespół Kroke oraz grono znakomitych polskich i zagranicznych muzyków. Tomasz Stańko jest jednym z najbardziej oryginalnych i cenionych artystów w historii polskiego jazzu. Trębacz, kompozytor, lider, wydaje płyty pod szyldem legendarnej wytwórni ECM. Jego kariera sięga lat 50., kiedy zaczynał na jazzowej scenie Krakowa. W latach 60. stał się filarem kwintetu Krzysztofa Komedy, z którym nagrał album Astigmatic. Nie sposób wymienić wszystkich artystów, z którymi współpracował i projektów, które współtworzył w następnych dekadach. Od lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowego amerykańskiego magazynu Down Beat. Jako lider wydał ponad 40 albumów. Jest autorem muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Podczas BMW Jazz Club będzie okazja odkryć jeszcze inne jego wcielenie. Zabrzmi muzyka pełna życia, blasku i ekspresji, od południowoamerykańskich wibracji poprzez funk po etno.

BMW Jazz Club jest wspólnym projektem BMW Group Polska oraz najlepszych zagranicznych i polskich muzyków. Program każdego z koncertów jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. W tym roku zobaczymy jego dziewiątą odsłonę. Pierwsze BMW Jazz Club powołali w 2006 r. na zaproszenie BMW Group Polska: Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński.

December Avenue
Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek, Kroke
BMW Jazz Club
5 grudnia 2014 roku
Teatr Wielki  – Opera Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz