• 2014-11-28

Muzycy z Portishead, The National i Radiohead zagrają klasykę

29 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się wyjątkowy koncert. Na jednej scenie zabrzmią kompozycje trzech wielkich kompozytorów Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, twórczo reinterpretowane przez młodsze pokolenie muzyków, kojarzonych ze sceną alternatywną – Beth Gibbons z Portishead, Bryce’a Dessnera z The National i Jonny’ego Greenwooda z Radiohead.

Koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas koncertu dojdzie do niezwykłego spotkania muzycznego. Wydarzeniem będzie występ Beth Gibbons, która wraz z Krzysztofem Pendereckim wykona partię solową III Symfonii op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Artystka wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. Wspólny występ z Beth Gibbons to kolejna spektakularna współpraca Krzysztofa Pendereckiego z artystami, kojarzonymi przede wszystkim ze sceną muzyki alternatywnej. Beth Gibbons jest wokalistką, autorką tekstów, producentką i współzałożycielką kultowego brytyjskiego zespołu Portishead, uznawanego obok Massive Attack i Tricky’ego za twórcę stylu trip hop.

Na specjalne zamówienie NInA Bryce Dessner, nowojorski kompozytor i gitarzysta, wykona podczas koncertu utwór Réponse Lutoslawski, inspirowany muzyką Witolda Lutosławskiego. – Jego muzyka otwiera wiele przestrzeni i kierunków. Wyjąłem z niej to, co dla mnie najcenniejsze i poszedłem własną drogą. Uważni słuchacze z pewnością usłyszą w moim utworze elementy folku, który mnie inspiruje – mówi artysta. Dessner, kompozytor i instrumentalista o polskich korzeniach, znany jest międzynarodowej publiczności przede wszystkim jako członek zespołów The National i Clogs. Albumy The National Alligator (2005) oraz Boxer (2007) zostały przez media okrzyknięte jednymi z najlepszych płyt ostatniej dekady. Jest ponadto założycielem MusicNOW Festival, wydarzenia odbywającego się corocznie od 2006 roku w mieście jego urodzenia, Cincinnati w stanie Ohio, goszczącego przedstawicieli różnych nurtów muzycznych – od alternatywy po muzykę współczesną.

Publiczność koncertu będzie mogła również wysłuchać utworu Jonny’ego Greenwooda 48 Responses to Polymorphia, wykonanego po raz pierwszy w 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu – Greenwood to kompozytor i gitarzysta zespołu Radiohead, od wielu lat w swoich kompozycjach nawiązującego do twórczości Mistrza.

Różne gatunki i style muzyczne przenikają się dziś ze sobą i jestem przekonany, że nie ma od tego odwrotu. Cieszę się, że współpraca między twórcami reprezentującymi różne pokolenia i gatunki muzyczne, którą zainicjowało spotkanie Krzysztofa Pendereckiego z Jonny’m Greenwoodem podczas Europejskiego Kongresu Kultury w 2011 roku, dalej rozwija się i inspiruje do twórczego dialogu z muzyką wybitnych polskich kompozytorów.

Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA)

Koncert Portishead, The National i Radiohead
29 listopada 2014 roku
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz