• 2014-11-28

Kolektyw Muzyczny Szlifierza Karhana da koncert w Łodzi

30 listopada w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi będzie można posłuchać nietypowego, teatralnego koncertu Kolektyw Muzyczny Szlifierza Karhana.

„Kolektyw Muzyczny Szlifierza Karhana” fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kolektyw Muzyczny Szlifierza Karhana” fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 65. rocznicę swojego istnienia Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi wznowił kultowy spektakl Brygada szlifierza Karhana. Z tej okazji powstał też towarzyszący mu koncert Kolektyw Muzyczny Szlifierza Karhana. Jest to premierowy projekt muzyczny z elementami teatru, projekcji filmowej, performance’u i happeningu. Przy komponowaniu utworu Lena Ledoff i Patryk Ryszard Wagner inspirowali się tekstem socrealistycznej sztuki Vaška Kani Brygada szlifierza Karhana (1949). Muzyka do spektaklu Kazimierza Dejmka prawdopodobnie nigdy nie powstała. Jak mogłaby zabrzmieć dziś?

W przedstawieniu to szlifierka grała pierwsze skrzypce. Stawała się symbolem współzawodnictwa, pracy i wysiłku fizycznego. Dla muzyków dźwięki maszyny są pretekstem do poszukiwania współczesnych brzmień, zabawy z różnymi stylami – industrialem, jazzem, muzyką elektroniczną. W muzycznym kolażu wykorzystane zostały cytaty z muzyki socrealistycznej, materiały archiwalne, zdjęcia i video przygotowane przez Slawosza Tejkowskiego. Na scenie pojawią się Przemysław Dąbrowski i Łukasz Gosławski. Aktorzy nie tylko użyczą swoich głosów, ale wezmą czynny udział w przedstawieniu i projekcji filmowej, w której zagrają postaci Starego i Młodego Karhana.

Kolektyw Muzyczny Szlifierza Karhana – koncert
Muzyka: Lena Ledoff, Patryk Ryszard Wagner
Obsada: Przemysław Dąbrowski, Łukasz Gosławski
30 listopada 2014 roku, godz. 20.00
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka
Łódź

Dodaj komentarz