Polsko-niemieckie Interferencje w Berlinie

28 listopada w Galerii Second Home w Berlinie rozpocznie się projekt artystyczny angażujący artystów z Polski i Niemiec. Multidyscyplinarna wystawa Interferencje/Interferenzen, w której udział weźmie 16 młodych twórców, sprowokować ma dyskusję wokół procesu powstawania dzieła sztuki we współczesnej Europie.

„Interferencje”, Galeria Second Home w Berlinie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Interferencje”, Galeria Second Home w Berlinie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt ma na celu również znalezienie odpowiedzi na pytania o znaczenie uwarunkowań geograficznych, finansowych, politycznych, genealogicznych i historycznych, o rolę miejsca urodzenia artysty, jego zaplecze finansowe, wsparcie ze strony państwa, o motywacje i inspiracje twórców oraz o to, czy we współczesnym zalewie informacji, obrazów oraz nadprodukcji sztuki można zachować niezależność twórczą?

Polska i Niemcy – to wybór nieprzypadkowy – kraje geograficznie niesamowicie zbliżone, a jednocześnie tak różne poprzez uwarunkowania historyczne i kulturowe. Czy tworzących w nich artystów różni podejście do sztuki, jej tworzenia i odbierania? Stawiamy pytania, jednocześnie unikając narzucania interpretacji, bo Interferencje/Interferenzen to przede wszystkim platforma wymiany poglądów, doswiadczeń, pretekst do konfrontacji między artystami a widzami.

Czysta kartka, która czeka na zapełnienie treścią. Zebrane na wystawie prace mogą początkowo wydawać się zupełnie niezwiązane ze sobą. Im bardziej jednak się im przyglądamy, poznajemy ich twórców i kierujące nimi fascynacje i emocje, tym bardziej widoczne stają się podobieństwa. Można ich szukać na wielu płaszczyznach.

Fascynacja naturą widoczna jest w pracach zarówno Ryana Haysa jak i Iny Sangenstedt, choć każde z nich znalazło własny język na jej opisywanie. Umiłowanie ulotnych form, nadawanie im nowych znaczeń znajdziemy u Beaty Bajno, Edith Kollath czy Laurence Grave. Artyści, którzy w swoich pracach podejmują temat miasta, otaczającej ich architektury, tętniącego życiem street artowego podziemia to z kolei Katarzyna Kowalska, Magdalena Łazar-Massier i ToFa (Chris Noelle). Czowiek, jego emocje, sekrety i wspomnienia, oraz delikatność i wrażliwość to obszar zainteresowań Reginy Nieke, Agaty Czeremuszkin-Chrut i Niny Maerkel. Ogromną wagę przywiązują one również do samego procesu powstawania dzieła, roli materii malarskiej i zastosowanych materiałów. Na człowieku w kontekście trudnej historii skupiły się Agnieszka Pakuła i Anne Plaisance, a bardziej ilustracyjną formułę wybrały Aga Pietrzykowska i Laura Wasilewska. Tworząca unikatowe kostiumy Anna Lasik zabiera nas z kolei w podróż po odległych epokach, bawiąc się modą i konwencjami.

Polska i Niemcy to dwa różne kraje, 16 artystów to 16 różnych osobowości, indywidualnych historii i sposobów wyrażania. Niezależnie skąd pochodzą łączy ich niesamowita ciekawość świata i pasja tworzenia.

Kuratorki: Agnieszka Pakuła, Agata Czeremuszkin-Chrut

Interferencje/Interferenzen
Wernisaż: 28 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 14 grudnia 2014 roku
Galeria Second Home
Oudenaderstraße 29+30
Berlin-Wedding

Dodaj komentarz