Ambasadorzy Poezji żegnają się w Rosji

Cykl spotkań Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów, współorganizowany przez wrocławskie Biuro Literackie, dobiega końca. Finał odbędzie się w Rosji: 2 grudnia w Moskwie i 4 grudnia w Petersburgu. Bohaterami spotkań autorskich będą Darek Foks i Dariusz Suska.

Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów, finał (źródło: materiały prasowe)

Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów, finał (źródło: materiały prasowe)

Finał projektu odbędzie się najpierw w Bibliotece im. Turgieniewa w Moskwie we wtorek 2 grudnia. W spotkaniu wezmą udział Darek Foks i Dariusz Suska. Dwa dni później, 4 grudnia, poeci udadzą się do Petersburga, gdzie wieczór autorski zaplanowano w Konsulacie Generalnym RP. W zamknięciu tej edycji projektu uczestniczyć będzie także Dyrektor Moskiewskiego Instytutu Książki Sasza Gawriłow oraz Dyrektor Biura Literackiego Artur Burszta.

Darek Foks urodził się w 1966 roku w Skierniewicach. Jest poetą, prozaikiem, redaktorem i scenarzystą. Jest tegorocznym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości, a także m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka, nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Był dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004).

Dariusz Suska urodził się w 1968 roku w Złotoryi. Jest poetą. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz informatykę. Za tomik Wszyscy nasi drodzy zakopani otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2002), był też nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Książka Cała w piachu znalazła się w finale Nike. Dariusz Suska jest autorem siedmiu tomów poetyckich, z których trzy ostatnie ukazały się nakładem Biura Literackiego.

Cykl spotkań Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów na ponad rok połączył Legnicę i Moskwę, a z czasem także Petersburg. W październiku 2013 roku podczas uroczystego startu projektu w Małej Moskwie zaprezentowali się najwybitniejsi współcześni autorzy rosyjscy. Za sprawą Ambasadorów Poezji publiczność gromadząca się w Legnickiej Bibliotece Publicznej miała okazję poznać autorów takich jak: Wiera Połozkowa, Lew Oborin, Elena Fanajłowa, Linor Goralik, Andriej Rodionow, Maria Stepanowa, Dmitrij Wodennikow i Demian Kudriawtsew. Wymienieni rosyjscy twórcy nie byli do tej pory tłumaczeni na język polski. Przekładu ich wierszy podjął się Zbigniew Dmitroca.

Szerokie grono współczesnych poetów polskich związanych z Biurem Literackim zaprezentowało się też w Rosji. W kolejnych spotkaniach udział brali: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Wojciech Bonowicz, Bohdan Zadura, Dariusz Sośnicki, Marcin Sendecki, Joanna Mueller i Jerzy Jarniewicz. Prezentowana była także twórczość Tadeusza Różewicza za sprawą dokumentu Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej pt. Dorzecze Różewicza.

Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów to projekt, który realizowany jest przy współpracy Biura Literackiego, Legnickiej Biblioteki Publicznej, Miasta Legnica, Instytutu Polskiego w Moskwie, Moskiewskiego Instytutu Książki oraz Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu.

Ambasadorzy Poezji 1. Polsko-Rosyjskie Spotkania Poetów
2 grudnia 2014 roku, Biblioteka im. Turgieniewa, Moskwa
4 grudnia 2014 roku, Konsulat Generalny RP, Petersburg
Biuro Literackie

Dodaj komentarz