• 2014-11-27

Spektakl Stille częścią Programu Polifonie

6 grudnia w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka wystawiony zostanie spektakl Stille w reżyserii Wojtka Klimczyka. Spektakl jest częścią Programu Polifonie.

„Stille”, fot. Klaudyna Schubert, Program Polifonie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Stille”, fot. Klaudyna Schubert, Program Polifonie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słowo utopia kojarzy się z fantazją i szlachetną naiwnością — z marzeniem o lepszym świecie. Z drugiej strony jednak, nierzadka jest sytuacja, gdy myślenie utopijne prowadzi do tragicznych konsekwencji. Dwudzieste stulecie dało liczne tego dowody. Problem utopii jest zatem w jakimś sensie odbiciem ogólniejszego problemu kultury współczesnej, zawartego w pytaniu: jak myśleć o społecznych ulepszeniach bez uciekania się do przemocy? Być może należy zacząć od ciała i zastanowić się, w jaki sposób utopijne projekty na nie oddziałują. Co dzieje się z ludzkim ciałem w skrajnie utopijnym środowisku? Czy można popatrzeć na utopię jak na wirusa?

Te pytania podejmuje najnowszy spektakl Harakiri Farmers. Czwórka tancerzy wybiera się na oczach widzów w podróż po historii myślenia utopijnego. Towarzyszy im kwartet smyczkowy, grający specjalnie skomponowaną na potrzeby spektaklu kompozycję. W tej podróży zanurzamy się coraz głębiej w gąszcz obrazów i dźwięków, mających niezwykle zmysłowy charakter. To, co początkowo wygląda jak prezentacja, staje się z czasem wyzwaniem.

Program Polifonie | Spektakl Stille
6 grudnia 2014 roku, godz. 19.00
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Kraków

Dodaj komentarz