• 2014-11-27

Rafał Urbacki z nowym spektaklem w Teatrze Fredry

Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci to premierowy spektakl w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Przedstawienie będzie grane 28 i 29 listopada.

„Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” reż. Rafał Urbacki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” reż. Rafał Urbacki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premiera inscenizacji to podsumowanie projektu 5 zmysłów. Ekspresja. Punktem wyjścia do powstania nowego spektaklu partycypacyjnego w reżyserii Rafała Urbackiego jest legenda o wypędzeniu żebraków i chromych z Gniezna tuż przed 23 kwietnia – dniem św. Wojciecha, patrona miasta, kiedy to odbywa się uroczysta procesja z relikwiami świętego.

Co się widzi, kiedy się nie patrzy? Dziurę w pończoszce sąsiadki? Przybrudzony żakiet? Wykrzywienia, drobne niesymetrie u sąsiadów naszych, ich niedoskonałość, wykrzywienia i nieharmonijność, i to czego nie ma, czego im brakuje? To się widzi najlepiej. Czego nie ma, widać jak na dłoni. Na co się patrzy, kiedy się nie patrzy? Kiedy się wzrokiem unika, na co się spogląda? Jakie przestrzenie niewidziane dotąd się widzi, kiedy się nie patrzy. Kiedy się wzrok odwraca od człowieka, to się go na co przerzuca?
Rafał Urbacki, Artur Pałyga

Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci zaczyna się tam, gdzie podanie się kończy. Uczestnicy projektu wraz z artystami tworzą reinterpretację legendy i dopisują ciąg dalszy. Powstaje w ten sposób epicki obraz zemsty żebraków i oblężenia miasta, który wprowadza widza w wypełnioną cielesnością iluzję sceniczną, by w punkcie największego napięcia, przełamać strukturę spektaklu. Twórcy poprzez działania sceniczne poruszają tematykę patrzenia, jego kierunków i filtrów kulturowych. Podejmują kwestię na co wolno, a na co nie można patrzeć, gdzie jest spojrzenie, gdy pojawia się temat tabu.

Poprzez monologi, kompilowane przez dramaturga Artura Pałygę oraz wspólne działania sceniczne aktorów gnieźnieńskiego teatru i osób o alternatywnej motoryce, prowadzona jest gra z symboliką wykluczonego, wbrew politycznej poprawności. Struktura wsparta jest schodzącym z nieba św. Wojciechem, który w poszukiwaniu swojego palca, rozpoczyna koncert mówiący o tworzeniu nowej wspólnoty i nowej mitologii paralictwa, pozbawionej figur stygmatyzujących i deformujących obraz osób o alternatywnej motoryce. W całość wkomponowana zostanie muzyka Bajzla (Piotra Piaseckiego) z tekstami piosenek autorstwa Artura Pałygi. Powrót osób chromych i symboliczne oblężenie przez nich Gniezna służy wytworzeniu nowej, pełnej świadomości przestrzeni społecznej, gdzie nie ma niesprawności, a alternatywna motoryka, gdzie nie ma narzuconej normy, tylko różnorodność.

Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci
Reżyseria: Rafał Urbacki
Obsada: Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz, Bogdan Ferenc, Michalina Rodak, Dorota Jenek, Ewa Jenek, Agata Wąsik, Damian Karwacki, Filip Pawlak, Sebastian Pawlik, Dariusz Pavanello
Spektakle: 28  listopada 2014 roku, godz. 19.00 (premiera), 29 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Teatr im. Aleksandra Fredry
Gniezno

Dodaj komentarz