• 2014-11-27

Grudzień dla najmłodszych w Filharmonii Bałtyckiej

Mikołajkowy tydzień w Filharmonii Bałtyckiej będzie obfitował w koncerty dla najmłodszych, a w tym: 1 i 2 grudnia– Mikołajkowa Symfonia oraz 6 grudnia – Koncert Mikołajkowy.

Koncert Mikołajkowy, fot. A. Hoffman (źródło: materiały prasowe)

Koncert Mikołajkowy, fot. A. Hoffman (źródło: materiały prasowe)

1 i 2 grudnia mali melomani będą mogli uczestniczyć w kolejnej odsłonie koncertów edukacyjnych pt. Mikołajkowa Symfonia. Prowadzona przez Koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej PFB Natalię Walewską Królewska Orkiestra Salonowa z pomocą wokalisty i gitarzysty Romualda Sławińskiego, organisty Macieja Zakrzewskiego, akordeonisty Radosława Kruszyna oraz prowadzącej koncert Barbary Żurowskiej-Sutt przybliży dzieciom możliwości drzemiące w skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie, by później zaproponować im wspólne muzykowanie. Nie zabraknie także kolęd oraz najsłynniejszych utworów skomponowanych przez Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johanna Straussa czy Wojciecha Kilara.

Nieco starsi melomani będą mogli przenieść się w świat bajek za sprawą Koncertu Mikołajkowego 6 grudnia, z udziałem Orkiestry Symfonicznej PFB, którą poprowadzi Jakub Chrenowicz. Dzieci oraz wszyscy ci, którzy tęsknią za światem dzieciństwa, będą mogli wysłuchać m.in. suity z baletu Dziadek do orzechów, op. 71a Piotra Czajkowskiego, fragmentu I suity symfonicznej z baletu Kopciuszek, op. 107 Sergiusza Prokofiewa czy wyboru ze suity z pantomimy Bałwanek napisanej przez kompozytora wytwórni Metro Goldwin Mayer i Paramount, dwukrotnego zdobywcy Oscara – Ericha Wolfganga Korngolda.

Jakub Chrenowicz – dyrygent. W latach 2010–2012 pełnił funkcję asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Ukończył Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem). Kształcił się ponadto w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Był stypendystą Accademia Musicale Chigiana, gdzie studiował w klasie mistrzowskiej Gianluigiego Gelmettiego. Trzykrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W sezonie artystycznym 2011/2012 zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie objął kierownictwo muzyczne premiery Polskiego Baletu Narodowego Opowieści biblijne. Od początku sezonu 2012/2013 jest I Dyrygentem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Mikołajkowa Symfonia
1 i 2 grudnia 2014 roku, godz.9.00 i 11.00
Koncert Mikołajkowy
6 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Sala Koncertowa na Ołowiance, ul. Ołowianka 1
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Gdańsk

Dodaj komentarz