• 2014-11-27

Jana Romanova prosto z Ukrainy w Lookout Gallery

Od 11 grudnia w warszawskiej Lookout Gallery będzie można oglądać wystawę fotografii Jany Romanovej pt. The Alphabet of Shared Words.

Jana Romanova, Bez tytułu, z serii „Immerse”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jana Romanova, Bez tytułu, z serii „Immerse”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nadchodząca wystawa w Lookout Gallery zaprezentuje najnowsze prace rosyjskiej fotografki Jany Romanovej wykonane w miejscach, które w 2014 roku znajdowały się w centrum światowej uwagi – Kijowie na Ukrainie i Sewastopolu na Krymie.

Wystawa składa się z dwóch projektów poświęconych wspólnemu językowi i przestrzeni postsowieckich narodów. W cyklu The Alphabet of Shared Words Romanova pyta biorących udział w ukraińskiej rewolucji na Majdanie ludzi o słowa, które są dokładnie takie same w języku rosyjskim i ukraińskim. Artystka wychodzi z założenia, że porozumienie zaczyna się od języka, a język od alfabetu. Wspólnie z bohaterami projektu tworzy rodzaj szkolnego alfabetu, ilustrując każdą literę jednym wspólnym dla obu języków słowem i fotografią. W cyklu znalazło się 29 fotografii, bo tyle jest liter wspólnych dla obu alfabetów.

Jana Romanova pracowała na Majdanie w marcu, kiedy kryzys związany z półwyspem krymskim zaczynał narastać i zakończył się referendum w sprawie przyłączenia do Rosji. Drugi cykl fotografii, który znajdzie się na wystawie w Lookout Gallery – Immerse – artystka wykonała w Sewastopolu, największym mieście na Krymie. Immerse bada krajobraz miasta o trudnym kontekście geopolitycznym i jego wpływ na problemy tożsamościowe mieszkańców. W Sewastopolu żyje pokolenie młodych ludzi o historii unikalnej na skalę międzynarodową – urodzili się w Związku Radzieckim, dorastali na Ukrainie, a dziś mieszkają w Rosji – przez całe życie nie ruszając się ze swojego miasta. Romanova prosi młodych Rosjan i Ukraińców, żeby wybrali pomniki i budynki mówiące o ich związku z Sewastopolem i jego historią. Następnie sprawia, że bohaterowie stają się częścią krajobrazu na fotografii. Obydwa projekty mówią o różnych aspektach porozumienia między ludźmi w postsowieckiej przestrzeni, od języka po krajobraz przestrzeni miejskiej.

Jana Romanova, Bez tytułu, z serii „The alphabet of shared words”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jana Romanova, Bez tytułu, z serii „The alphabet of shared words”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jana Romanova (ur. 1984, Petersburg, Rosja). Zajmuje się fotografią dokumentalną i multimediami. Ukończyła dziennikarstwo na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. Studiowała też na wydziale fotoreportażu w U.A. Galperin w Peteresburgu, gdzie od 2011 roku wykłada fotografię. Prace Jany Romanovej były publikowane w tytułach międzynarodowych takich jak British Journal of Photography (Wielka Brytania), Der Spiegel (Niemcy), Independent (Wielka Brytania), PDN Magazine (Stany Zjednoczone), Russian Reporter (Rosja), Internazionale (Włochy), Geo (Francja, Rosja), Eikon (Austria), European Photography (Niemcy), PhotoRAW (Finlandia), OjodePez Magazine (Hiszpania), i innych. Romanova jest zdobywczynią nagród i wyróżnień w dziedzinie fotografii na całym świecie, w 2014 roku została wybrana odkryciem festiwalu Meeting Place FotoFest w Houston i zamieszczona w The Ones to Watch, corocznym wydaniu British Journal od Photography.

Jana Romanova, The Alphabet of Shared Words
Wernisaż: 11 grudnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2015 roku
Lookout Gallery w Warszawie

Dodaj komentarz