Jerzy Illg rozmawia z poetami i artystami

Z okazji jubileuszu 55-lecia Wydawnictwo Znak przygotowało zbiór rozmów redaktora naczelnego Jerzego Illga z poetami i artystami należącymi do kręgu jego przyjaciół – a zarazem autorami Znaku. Książka ukazała się 20 października.

Jerzy Illg „Rozmowy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Illg „Rozmowy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Rozmowy powstawały w ciągu prawie trzydziestu lat – w czasie uroczystości noblowskich w Sztokholmie, a także w Berkeley i Krakowie, Paryżu i Warszawie, Katowicach i Florencji. To rozmowy serdeczne, płynące z niekłamanej ciekawości drugiego człowieka. Układają się w lekcję historii literatury (nie tylko polskiej). Zamiast suchej podręcznikowej formy – skrząca się anegdota, zamiast encyklopedycznej noty biograficznej – osobiste wspomnienie, które jest okazją do zaprezentowania portretu bohatera, jego losów i drogi twórczej, ważnych dla niego wartości i przekonań.

Rozmowy pokazują, że największym szczęściem w życiu jest spotykanie interesujących ludzi – obcowanie z nimi przywraca wiarę w porządek świata. A że wielkość często idzie w parze z poczuciem humoru, czytelnik będzie miał sporo okazji do uśmiechu.

Książka uzupełniona jest fotografiami z prywatnego archiwum autora i opatrzona wstępem Tadeusza Sobolewskiego.

Jerzy Illg trafił do Znaku w roku 1983, gdy w stanie wojennym wyrzucono go z Uniwersytetu Śląskiego. Okazało się to największym dobrodziejstwem, jakie mogło go spotkać – dało początek licznym przyjaźniom, przygodom i podróżom, bez których nie byłoby także tej książki. Od roku 1992 jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa. W latach 1990–1997 redagował pismo literacko-artystyczne NaGłos. Organizował Krakowskie Spotkania Poetów i seminaria poetyckie Amerykanie w Krakowie, jest dyrektorem programowym Festiwalu Miłosza. Opublikował m.in. Divertimento sztokholmskie. Rozmowy z Josifem Brodskim (1988), To miasto jest wszędzie. Kraków w poezji XX wieku (2001), Wiersze z Marcówki (2003), Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach (2009) i tom rozmów z Andrzejem Szczeklikiem Słuch absolutny (2014).

Jerzy Illg Rozmowy
Premiera: 20 października 2014 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz