• 2014-11-27

Afrykańskie kino w Łodzi

Kino Polonia w Łodzi zaprasza na przegląd filmów afrykańskich Filmowa Afryka, który odbędzie się w dniach od 28 do 30 listopada. Wydarzenie odbędzie się w ramach drugiego międzynarodowego Kongresu Polandafrica.  Łódź stanie się po raz kolejny centrum kontaktów i współpracy polsko-afrykańskiej, dzięki  imprezom towarzyszącym Dni Afryki w Łodzi, pozwoli umocnić polsko-afrykańskie relacje.

Plakat "Filmowej Afryki" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat "Filmowej Afryki" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od ponad 15 lat Afryka pozostaje najszybciej rozwijającym się regionem świata, ze średnią wzrostu przekraczającą 5% rocznie, a takie kraje jak Nigeria, Ghana czy Angola błyskawicznie urastają do rangi ważnych światowych graczy.

28 listopada o godz 20.00: C jak chłopiec reżyserii Chika Anadu. 39-letnia Amaka Okoli (Nwadili) jest dobrze usytuowaną bizneswoman, stanowiącą o nowym obliczu współczesnej Nigerii – przedsiębiorcza, pewna siebie oraz w niezwykle udanym równoprawnym związku ze swoim mężem Nonso (Odogwu). Mimo szczęśliwego małżeństwa posiadają tylko jedną córkę Ijeomę, przez co rodzina męża zaczyna wywierać presję odnośnie braku męskiego potomka. Film będzie ponownie wyświetlany następnego dnia o tej samej godzinie,

29 listopada o godz. 16.00: Piroga, reż. Moussa Toure. Rybacka wioska na przedmieściach Dakaru, z której wypływają liczne pirogi. U kresu często kończącej się śmiercią przeprawy docierają one do hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Baye Laye, który jest kapitanem rybackiej pirogi, zna morze. Nie chce wypływać, ale nie ma wyboru. Będzie musiał przeprawić trzydziestu mężczyzn do Hiszpanii. Nie wszyscy się rozumieją, niektórzy nigdy nie widzieli morza i nikt nie wie, co go czeka.

Materiał reż. Craig Freidmond (godz. 18.00). Młody Kassim pracuje z ojcem w rodzinnym sklepie z tkaninami.  Jednak życie Kassima nie kończy się w sklepie. Prowadzi drugie, potajemne życie komika. Jako muzułmanin wychowywany w tradycyjnej rodzinie hinduskiej nie może pozwolić sobie na takie zajęcie. Komedia i śmiech uznawana są bowiem za coś niepoważnego. Czy jednak w Islamie jest miejsce na śmiech i autorefleksję?

30 listopada o godz. 16.00 będzie zaprezentowany film Aya z Yopougon reż. Marguerite Abouet, Clément Oubrerie. Film zrealizowany na podstawie niezwykle popularnej serii komiksowej pod tym samym tytułem. Podobnie jak komiks film opowiada historię Ayi, dziewiętnastoletniej kobiety, która mieszka w Abidjan, niedaleko Yop City, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w latach 70-tych XX wieku.

Viva Riva reż. Djo Tunda Wa Munga (godz. 18.00).  Drobny przestępca, Riva, powrócił do rodzinnego kraju z wielkimi planami i niezłym łupem: fortuną w postaci ukradzionego paliwa. Nonszalancko wydaje pieniądze i nie stroni od ekskluzywnej rozrywki. Podczas jednego z wypadów spotyka piękną Norę – utrzymankę lokalnego gangstera. Dla Rivy nie ma owoców zakazanych.

Otelo płonie, reż. Sara Blecher (godz. 20.00). Jest rok 1989. Południowoafrykańskie służby specjalne usiłują wywołać walki międzyetniczne, które doprowadzą do nieuniknionego rozpadu kraju. Na tle tych wydarzeń historycznych dorastają 16-letni Otelo Buthelezi, jego młodszy brat Ntwe i jego najlepszy przyjaciel Nowy Rok.  Po wizycie w domu na plaży, w którym pracuje ich nowy znajomy Modise, zarażają się miłością do surfowania. Wkrótce poznają świat zupełnie nowych przeżyć, oferujący nieznaną dotychczas wolność pośród fal i odcięcie od społecznych realiów kraju.

W ramach planowanych wydarzeń organizator Kongresu – Regionalna Izba Gospodarcza w Łodzi, postanowiła zorganizować specjalny przegląd afrykańskiego kina, który pokaże wybór najciekawszych afrykańskich tytułów ostatnich lat, wszystko z zamiarem odczarowania kontynentu jako pustyni kulturalnej i miejscu biedy czy rozpaczy.

Filmowa Afryka
Od 28 do 30 listopada 2014 roku
Kino Polonia w Łodzi

Dodaj komentarz