• 2014-11-26

Prapremiera nowego spektaklu Wężowisko w Teatrze Nowym w Krakowie

W dniu 29 listopada o godz. 19.15 w Teatrze Nowym w Krakowie odbędzie się prapremiera spektaklu Joanny Oparek Wężowisko w reżyserii Janusza Marchwińskiego.

„Wężowisko” reż. Janusz Marchwiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wężowisko” reż. Janusz Marchwiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl został przygotowany w ramach III edycji Festiwalu Sztuki Angażującej Teatru Nowego. Tegoroczne hasło festiwalu to: O Wolności.

Stary pisarz ginie w niejasnych okolicznościach, wkrótce potem wydawnictwo o lewicowych sympatiach publikuje jego młodzieńczą powieść z czasów Powstania Warszawskiego – z wątkiem miłości homoseksualnej. Po śmierci kontrowersyjnego autora, media rzucają podejrzenia na jego córkę, która kwestionuje autobiografizm powieści i uważa, że późny coming out jej ojca to prowokacja i czysta fikcja literacka. Czterdziestoletnia Zo usiłuje odciąć się od natrętnych dziennikarzy i zamyka się w domu razem ze swoim przyjacielem – homoseksualistą, doktorantem polonistyki, który pracował jako rehabilitant jej ojca. Tymczasem na policję zgłasza się siedemnastoletni, zmanierowany chłopak, który zeznaje, że tragicznego wieczoru był w domu pisarza… Czy jest winy jego śmierci? Czy chce jedynie potwierdzić wersję córki, że był to wypadek? Co łączy go z kobieta taką jak Zo i jej przyjacielem? Co mogło łączyć go ze zmarłym? Przesłuchanie stwarza okazję do wiwisekcji gejowskiego mitu, do ostrej rozprawy z mocą stereotypu i rozmowy o prawdzie literatury. Historia kryminalna staje się opowieścią o poszukiwaniu tożsamości i o pułapce politycznej koniunktury na tożsamość. To także uniwersalna opowieść o miłości, która podważa wszystkie pytania i przynosi ostateczną odpowiedź. Jaka jest prawda o seksualnej orientacji pisarza-skandalisty? Czy jego powieść była oszustwem? Czy homoseksualny epizod w scenerii wojennej był aktem politycznym? Co zabiło autora i w jakich okolicznościach zginął człowiek?

„Wężowisko” reż. Janusz Marchwiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wężowisko” reż. Janusz Marchwiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Marchwiński – aktor, dziennikarz, mecenas sztuki, działacz społeczny. Studiował na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1970 do 1994 pracował jako dziennikarz w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. Był współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Polskiej Rady w Niemczech. W roku 1996 powrócił z emigracji i osiadł w Krakowie. Współtworzył jako mecenas generalny powstanie Teatru Nowego i wszedł w skład jego zespołu aktorskiego.

Joanna Oparek – poetka, pisarka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracowała jako dziennikarka, dyrektor kreatywny w agencji reklamowej i scenarzystka. Debiutowała w Przekroju, powieścią w odcinkach. Opublikowała tomy poetyckie Po Kostki w niebie i Czerwie oraz powieści: Mężczyzna z kodem kreskowym, Jesień w Nowym Jorku , Loża, a także sztukę teatralną Projekt Ameryka. Jako autorka tekstów teatralnych współpracowała z Teatrem Starym w Krakowie, brała również udział w międzynarodowym projekcie Kraków-Berlin XPRS, przygotowanym przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie i Maxim Gorki Theater w Berlinie, we współpracy z Domem Norymberskim, w ramach polsko-niemieckiego festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa Sąsiedzi 2.0. Uczestniczyła w polskich i międzynarodowych projektach literackich, współtworzyła Scenę 21 w Krakowie. Współzałożycielka Queerowego Centrum Kultury QCK.

Wężowisko
Reżyseria: Janusz Marchwiński
Tekst: Joanna Oparek
Obsada: Marzena Ciuła, Norbert Burkowski, Kamil Błoch, Kamil Rodek
Prapremiera: 29 listopada, godz. 19.15
Teatr Nowy
Kraków

1 komentarz do artykułu “Prapremiera nowego spektaklu Wężowisko w Teatrze Nowym w Krakowie”

  1. Marcin

    Bardzo dobry spektakl, tekst napisany mistrzowsko! Bardzo dobra gra aktorska, bardzo dobre kreacje, szczególnie Marzeny Ciuły i Kamila Rodka
    Polecam

Dodaj komentarz