• 2014-11-26

Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik – Polski Afganistan w Pauzie

Od 27 listopada w krakowskiej Galerii Pauza będzie można oglądać wystawę fotografii dwóch reporterów wojennych, Marcina Ogdowskiego i Marcina Wójcika zatytułowaną Polski Afganistan.

Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik, „Polski Afganistan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik, „Polski Afganistan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natowska misja ISAF w Afganistanie dobiega końca, a wraz z nią kilkunastoletnie zaangażowanie Wojska Polskiego w konflikty na drugim końcu świata. Żołnierze wracają do domów, wojsko do realiów koszarowego życia. Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca – stwierdził niegdyś Abraham Lincoln, prezydent Stanów Zjednoczonych. Nie sposób nie przyznać mu racji, choćby z prostej przyczyny.

Zostaną wspomnienia, także materialne, w postaci zdjęć dokumentujących codzienność największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej. Autorami wielu takich fotografii są Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik, krakowscy reporterzy, którzy w latach 2004-2013 wielokrotnie odwiedzali stacjonujących w Afganistanie Polaków. Dziennikarze skupili się przede wszystkim na służbie szeregowych żołnierzy z oddziałów bojowych, dzieląc z nimi nudę wyczekiwania, euforię akcji, strach przed śmiercią i żałobę po utracie kolegów. Wszystkie te stany i sytuacje utrwalili na swoich zdjęciach, których w sumie powstało ponad 20 tysięcy.

Ogromna liczba, z której musieliśmy wybrać zaledwie 40 sztuk na wystawę i kolejne 70 do albumu – mówi Ogdowski. – Niewdzięczne zadanie, także dlatego, że pragnąc ukazać grozę wojny, nie chcieliśmy jednocześnie epatować dosłownością. W naszych zasobach są zdjęcia powstałe tuż po wybuchach min-pułapek, przedstawiające martwe bądź potwornie okaleczone osoby, ale nie będziemy ich eksponować. Ofiary nie były postaciami z filmów czy gier, to prawdziwi ludzie, zasługujący na szacunek.

Wystawę oraz album, który jej towarzyszy, zatytułowaliśmy po prostu Polski Afganistan – dodaje Wójcik. – Oczywiście, na naszych zdjęciach są Afgańczycy, widać surowe piękno tego kraju, zarówno jego materialnej kultury, jak i krajobrazu, ale to wszystko tło. Bohaterami są bowiem żołnierze, przedstawieni tak, by odbiorca uzyskał w miarę pełny obraz polskiego zaangażowania w afgański konflikt.

Mając na uwadze ten edukacyjny aspekt, postanowiliśmy zorganizować trzy panele dyskusyjne. W jednym z nich swój udział zapowiedzieli gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i wiceminister obrony narodowej, oraz Marcin Krzyżanowski, konsul RP w Kabulu. W dyskusjach wezmą również udział członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, Fundacji Szarik, zajmującej się pomocą psychologiczną dla weteranów, oraz korespondenci wojenni.

Marcin Ogdowski (ur. w 1976 r.) – dziennikarz, korespondent wojenny (Irak, Afganistan), pisarz; nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym. W Afganistanie po raz pierwszy pojawił się w 2004 r. Od 2009 r. prowadzi wielokrotnie nagradzany blog Afganistanu, na podstawie którego ukazała się książka zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji (2011 r.). Autor dwóch powieści poświęconych Polakom biorącym udział w afgańskiej wojnie – Ostatni świadek (2013 r.) i (Nie)potrzebni (2014 r.).

Marcin Wójcik (ur. w 1985 r.) – dziennikarz, fotoreporter. Z ramienia tej ostatniej w 2011 r. po raz pierwszy relacjonował codzienną służbę polskich żołnierzy w Afganistanie. Kolejny raz prowincję Ghazni odwiedził w 2013 r. jako wysłannik Komandosa. Prowadzi fotobloga ze zdjęciami dokumentującymi udział Wojska Polskiego w konflikcie w Afganistanie.

Marcin Ogdowski, Marcin Wójcik, Polski Afganistan
Wernisaż: 27 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 31 grudnia 2014 roku
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/3
Kraków

Dodaj komentarz