• 2014-11-26

Jerzy Piątek o samotności w wielkiej metropolii

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wystawę fotografii Jerzego Piątka pt. Nowy Jork, tylko kilka osób, którą można oglądać od 21 listopada w przestrzeni wokół windy.

Fot. Jerzy Piątek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jerzy Piątek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Piątek patrzy i opisuje miasto z różnej perspektywy. Oko ma uzbrojone w obiektyw (nierzadko jest ich więcej). Wielokrotnie widziałem go rejestrującego życie metropolii, wędrującego bocznymi ulicami, zaglądającego w podwórka, albo co jeszcze bardziej ciekawe – przyglądającego się najbardziej oczywistym i uczęszczanym przestrzeniom w sposób niezwykły. I właśnie odnajdywanie subiektywnie rozumianego piękna w prostych rzeczach najbardziej mi odpowiada w pracach Jerzego.

Projekt, który prezentuje w Muzeum Współczesnym powstał w wyniku jego podróży do Ameryki. Jest dokumentem o samotności w wielkiej metropolii. Nowy Jork na jego fotografiach to świat bezludny, opuszczony statek albo kosmos przed pierwszymi podróżami na Księżyc. Autor tak pisze o czasie gdy powstawały pokazywane zdjęcia:

Spacerując z aparatem fotograficznym po Nowym Jorku – celowo poszukiwałem miejsc i scen, które opowiadają o doświadczeniu wyobcowania, pustki, braku relacji z innymi, samotności. Jak na pustyni. Chciałem pokazać miasto tak wyludnione, jakby żyło w nim tylko kilka osób.

Cisza, wyobcowanie, melancholia… to tylko niektóre z wrażeń, które mogą stać się naszym udziałem gdy patrzy się na fotografie Jerzego Piątka.

Kurator: Bartek Lis

Jerzy Piątek, Nowy Jork, tylko kilka osób
Wernisaż: 21 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 5 stycznia 2015 roku
Muzeum Współczesne Wrocław
Poziom 0, Strefa Miejska, przestrzeń wokół windy

Dodaj komentarz