Grupa 13 w konfrontacji z mitem białej sukni

Od 21 listopada w krakowskiej Galerii AS można oglądać wystawę prac Grupy 13 zatytułowaną Wyjdź za mnie.

Grupa 13, „Wyjdź za mnie”, Galeria AS w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa 13, „Wyjdź za mnie”, Galeria AS w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa 13 powstała w 2000 r., założona przez absolwentki ASP w Krakowie, których czas studiów przypadł na burzliwy, ale i ekscytujący okres transformacji. Skupia wyłącznie kobiety, artystki zajmujące się grafiką i fotografią. Sztuka jest dla nich czymś znacznie więcej niż tylko drogą kariery lub wyuczonym zawodem – jak same przyznają, jest pretekstem do rozmów o życiu, czy wymianie ubranek dziecięcych, opowiadania o dniu codziennym, nowych pasjach i miłościach.

Wystawa Wyjdź za mnie, której kuratorką jest Marta Bożyk, to konfrontacja z mitem białej sukni. Każda z trzynastu artystek wciela się w rolę panny młodej. Staje twarzą w twarz z żywym symbolem, metaforą rygoru szczęścia narzuconą kobiecie przez patriarchalną tradycję. Każda z trzynastu artystek musi ją przymierzyć, zapozować i dać się sfotografować. Krawędzie fotograficznej odbitki zamykają kobiety w ramach, w których doświadczają siebie jako obrazu i wyobrażenia. Takie działanie to próba zmierzenia się nie tylko z normami społecznymi, ale też własną przeszłością i życiowymi wyborami. Na wystawie zostaną też zaprezentowane drewniane pudełka, których wnętrze zostało zaaranżowane jako swoisty mikrokosmos wspomnień i uczuć. To bardzo osobiste prace, które mówią o marzeniach – tych zrealizowanych, ale częściej pogrzebanych w toku codziennych obowiązków. Pracom towarzyszyć będzie niecodzienna aranżacja konotująca dekorację sali weselnej i moment ślubu. Poza suknią ślubną ze sklepu z używaną odzieżą, nie zabraknie białych balonów, muzyki i weselnego tortu.

21 listopada nastąpiło również otwarcie drugiej wystawy zrealizowanej w ramach projektu Wspólna przestrzeń, który opiera się na relacji mistrza i ucznia, przedstawiając żywotność tradycji. To, co nowe nawiązuje do dzieł klasyków poprzez wykorzystanie podobnych środków formalnych lub osadzenie w tym samym temacie, ale też kontrastuje, rodzi intrygującą sprzeczność.

Pierwsza wystawa zrealizowana w ramach projektu – Kolor i ekspresja była prezentacją twórczości Jerzego Panka w konfrontacji ze sztuką najnowszą. Druga wystawa zatytułowana Forma i przestrzeń za punkt odniesienia przyjmuje dzieła Karola Muszkieta – zarówno rysunki, jak i rzeźby, od drobnych prac przypominających figurki wotywne po większe realizacje przywodzące na myśl totemy. W jego twórczości, którą prezentujemy, modernizm śmiało łączy się z inspiracjami syntetyzującą formą sztuki ludowej i prymitywną obrzędowością. Temat macierzyństwa urasta do rangi ponadczasowego przedstawienia kultowego, które łączy epoki. W kontraście do Muszkieta umieszczamy prace Janusza Marii Brzeskiego powstałe jako komentarz do rodzącej się kultury masowej i jej fetyszów. Kultowi, który oddajemy współcześnie sztuce aranżując dla niej specyficzne przestrzenie – muzea i galerie, przeciwstawiają się młodzi i śmiali artyści zaproszeni przez nas do współpracy. W Galerii As formalny i treściowy rozdźwięk między Muszkietem a Brzeskim znajduje wspólne miejsce – tak samo wiążą się z nimi artyści nowego pokolenia, którzy poprzez różnice oraz kreatywne nawiązania do obu mistrzów wzbogacają język, jakim mówi połączona sztuka.

Grupa 13, Wyjdź za mnie
Wspólna przestrzeń: Forma i przestrzeń
Wernisaż: 21 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Galeria AS w Krakowie
Wystawy można oglądać na ul. Św. Tomasza 26 oraz Św. Marka 22

Dodaj komentarz