• 2014-11-26

Euroshorts. Béla Ternovszky dla dzieci

W najbliższy weekend, 29–30 listopada, Klub Plama w Gdańsku ma dla dzieci wiele propozycji, w tym warsztaty z dubbingu filmowego, projekcję filmu Miasto Kotów oraz spektakl Jaś i Małgosia.

Festiwal „Euroshorts", plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal „Euroshorts", plakat (źródło: materiały prasowe)

W sobotę 29 listopada Klub Plama będzie gościł Europejski Festiwal Filmowy Euroshorts, prezentujący filmy krótkometrażowe. Tym razem oferta jest skierowana do najmłodszych.  W programie znajduje się projekcja filmu Miasto Kotów (1986, Węgry) oraz  warsztaty dubbingu filmowego, przeznaczone dla dzieci od lat 7.

Miasto Kotów – w roku 80, przed narodzeniem Mickey Mouse, ogólnoświatowy gang kotów postanawia całkowicie zniszczyć społeczność myszy. Broniąca praw myszy organizacja Intermouse usiłuje wynaleźć tajną broń aby uratować porządek świata.

Reżyserem filmu jest Béla Ternovszky, węgierski animator i reżyser. Z wykształcenia jest rysownikiem, był przez wiele lat związany z wytwórnią filmową Pannonia w Budapeszcie. Realizował też filmy i seriale animowane powstające w koprodukcji węgiersko-niemieckiej wspólnie z producentem Manfredem Korytowskim (na przykład 52 odcinki serialu Meister Eder und sein Pumuckl (1982-89). Jego najbardziej znany film to Miasto Kotów (1986), który w 2007 roku doczekał się amerykańskiego sequela pod tytułem Miasto Kotów 2.

Z kolei 30 listopada w Klubie Plama najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć spektakl Jaś i Małgosia, w wykonaniu Teatru Qfer. Spektakl zagrany jest z przymrużeniem oka, ale jednocześnie ze szczyptą dydaktyzmu. Mali bohaterowie to rozbrykane rodzeństwo, które nie zawsze ma ochotę, aby słuchać swoich rodziców, przez co wpada w kłopoty. Z czasem Jaś i Małgosia przekonują się, że takie zachowanie nie popłaca, podobnie jak łakomstwo. Przedstawienie grane w dwóch planach: aktorskim i lalkowym jest łatwe w odbiorze i przyjazne dla najmłodszych.

Euroshorts w Plamie
29 listopada 2014 roku, godz.10.00
Spektakl Jaś i Małgosia, Teatr Qfer
30 listopada 2014 roku, godz. 17.00
Klub Plama Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa

Dodaj komentarz